VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dříve každý muž věděl, na co které dřevo použít

Český Krumlov - Štafetu rozhovorů předává starosta Brloha pedagogovi umělecko průmyslové školy.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Pedagog českokrumlovské střední umělecké školy Josef Hanusch.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Libor Lev z Brloha zpovídá Josefa Hanusche, pedagoga českokrumlovské Střední umělecko průmyslové školy sv. Anežky České, do níž dojíždí z Českých Budějovic.

„Kdysi jsme se poznali kvůli nějakým soškám, které jsem sháněl jako ceny. Pak jsme se dlouho neviděli a najednou k nám do Brloha Josef Hanusch přijel s nabídkou projektu řezbářských seminářů Člověk v krajině. A letos už se konal 6. ročník,“ říká Libor Lev.

Seminářů se většinou účastní studenti školy sv. Anežky a vytvářejí skulptury z přírodních materiálů, které pak zdobí v krajině například naučnou stezku.

Ty jsi vlastně vyučený truhlář a práce se dřevem tě provází celý život. Jak se díváš na dřívější a dnešní vztah člověka ke dřevu?

Dřevo je jeden z nejkrásnějších materiálů. Je voňavé, teplé a práce s ním mi dělá radost. Staří lidé měli úctu a pokoru před dřevem, věděli, co to je za dobu, než takový strom naroste a proto šetřili s každým špalíkem a prkýnkem, což nám dnes chybí.

Mám-li dnes možnost mluvit se starými lidmi, tahám z nich rozumy o práci se dřevem. Místo toho dnes lidé hledají všechno na Googlu a internetu a staré mistry neposlouchají. Stejně tak je to se vztahem dnešního člověka ke krajině. Chybí nám soucítění s krajinou a harmonie tvoření v krajině.

Jak jsi začal s řezbářstvím a jaký byl tvůj vývoj?

Začalo to někdy ve čtrnácti patnácti letech, kdy jsem si od svého mistra ve škole koupil dvě řezbářská dláta. Ta mám dodnes. Přes repliky černošských masek, opravy drobných řezeb na starém nábytku, až po výrobu vlastních loutek a drobných plastik.

Pak jsem se dostal k partě, která opravovala starožitný nábytek. S těmi jsem několik let pracoval a hodně se naučil. Což dnes zúročuji. Deset let jsem pracoval jako řezbář a technolog loutek v Malém divadle v Českých Budějovicích. Dnes předávám své zkušenosti ve škole svaté Anežky v oboru scénická a výstavní tvorba.

Nezdá se ti, že místo aby se některé znalosti rozvíjely, jsou kvůli „moderním technologiím“ spíše zapomínány? Například vlastnosti a použití různých druhů dřeva.

Ano zdá. Jsem o tom dokonce přesvědčen. Dříve každý chlap ve vsi věděl, z jakého dřeva si má udělat topůrko na sekyru, aby mu vydrželo aspoň deset let. Věděl, kdy má kácet dřevo na krovy, které dřevo je vhodné do vody, aby v ní vydrželo dlouho – byly to rady, které se předávaly z dědka na syna a na vnuka. Každý si takových rad dokázal vážit. Bylo to pro ně nezbytné. V dnešní době se prodávají topůrka, která vydrží s bídou jeden rok.

Jaká byla tvá cesta ke kvalifikaci restaurátora?

Nemám kvalifikaci restaurátora, mám jen konzervátorský kurs. Dnes získat kvalifikaci restaurátora je nesmírně obtížné, nicméně k drobnějším opravám se dostávám.

Co byla tvá nejzajímavější práce?

Bylo jich hodně, ale nejvíce si považuji toho, že jsem opravoval třicet sto padesát let starých loutek, které jsou dnes ve vitrině v jednom muzeu.

Ty jsi ve své kariéře stoupal spíše díky svým zkušenostem, než vzděláváním ve školní lavici. Neschází ti občas nějaká teoretická průprava?

Schází. A velice. Hlavně, co se týče chemie, dějin výtvarné kultury a výtvarných technologických postupů. Dnes si musím všechno pracně dohledávat a dohánět. Vím, že mi chybí ucelené vzdělání.

Dnes vyučuješ na škole Sv. Anežky i jevištní techniku. V barokním divadle na českokrumlovském zámku můžeme vidět, že tehdy to bylo pouze o dřevě a provazech. A dnes?

Dnešní divadlo kukátkového typu je vlastně zmodernizované barokní divadlo. Opony se dříve tahaly ručně, dnes to dělá elektřina. Zavěšení kulis, sufit a scénických dekorací se zavěšuje stejně jako v baroku, jen je to ovládáno elektřinou. Ale stejně teple milé světlo svíčky nenahradí ten nejmodernější reflektor. Když si představím, jak fungovalo barokní divadlo, tak před nimi dnes smekám.

Tvoje dnešní práce znamená práci s mladými lidmi a v historických prostorách. Ovlivňuje to nějak tvoji inspiraci při tvé řezbářské činnosti?

Chápu to jako dar, že mohu být většinu dne v těchto klášterních prostorách. I když tady učíme a je tady celý den živo, je zde Klid. Když po vyučování studenti odejdou a ke Klidu se přidá Ticho, je tady zvláštní atmosféra.

Duší se cítíš spíše Skotem. Co tě na Skotsku nejvíce přitahuje?

To je to, co nevím. Rád s oblibou říkám, že Skotsko je stav duše. Přivezl jsem si ze Skotska několik kamenů, denně je beru do ruky. Stýská se mi po té starobylé krajině. Zajímavé je, že když jsem tam byl, měl jsem pocit domova. Ale stejně se mi stýskalo tam po Čechách, Kleti a Brložsku, čímž u tebe nechci šplhat.

Co by sis od života přál, máš nějaký sen o tom, co bys chtěl vytvořit?

Od života jsem dostal dost a jsem za to vděčen. Sen o tom, co bych chtěl vytvořit mám a velice doufám, že se mi podaří ho realizovat.

Autor: Martin Tröster

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 400 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Zapisovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zapisovatel/ka - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Plat od 16.400,-- - 22.170,-- Kč hrubého. Požadujeme: psaní všemi deseti podmínkou. Kontakt: Plišková Eva Ing., tel.: 380 706 101. Ověřeno 21.5.2018. Pracoviště: Okresní soud v českém krumlově, Linecká, č.p. 284, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Eva Plišková, +420 380 706 101.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 19 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční hotelu. Požadované vzdělání: úsv. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Recepční hotelu - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 30.7.2018, dělené směny. Mzda od 19.000,-- -21.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: aktivní znalost AJ, znalost práce s PC, znalost dalšího jazyka např. NJ - výhodou. Dobré komunikační schopnosti, příjemné vystupování a práce v týmu jsou podmínkou. Znalost práce se systémem Previo - výhodou. Práce vhodná i pro absolventy - zaškolíme. Kontakt: Ptáčková Simona Mgr., tel.: 725 596 565 (denně od 8:00 hod. do 19:00 hod.), e-mail: sales@ckhotels.cz, osobně: denně na Široká č.p. 77, Vnitřní Město, 381 01 Český Krumlov 1 od 8:00 hod. - 19:00 hod.. Pracoviště: Ck - hotels, a.s. - hotels ebersbach, Široká, č.p. 77, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Simona Ptáčková, +420 725 596 565.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 10 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Chůva pro dvouleté děti v MŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chůva pro dvouleté děti v MŠ - vzdělání základní + kurz chůvy. Pracoviště Lipno nad Vltavou. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek zkrácený, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 10.000,-- -12.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: kurz chůvy (kurz je možný dodělat). Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Rynešová Marika Mgr., e-mail: skolali@mybox.cz.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola lipno nad vltavou, 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Marika Rynešová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení Montážní dělník elektrických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Montážní dělník elektrických zařízení - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda od 16.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: zapojování strojních rozvaděčů podle elektroschémat, manipulace s díly. Požadujeme: znalost Ukrajinštiny. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at, osobně: Českobudějovická č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Ověřeno 4.7.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.


Ilustrační foto.

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru.

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Barokní ohňostroj připomene 20 let na seznamu UNESCO

Holašovice – Jako malý vyháněl v Holašovicích kachny a husy z rybníka. Dnes připravuje největší událost roku, na kterou každoročně přijíždí patnáct tisíc návštěvníků. Letos Selské slavnosti Holašovice po jednadvacáté. Připravte se. Starosta Jan Jílek na nichs partou zasvěcených maká už od ledna. O víkendu je na co se těšit.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT