Ve velikém stylu oslavil Dům dětí a mládeže Český Krumlov (DDM) své čtyřicáté narozeniny. Slavnostnímu dvouhodinovému programu v krumlovském divadle v sobotu přihlížel sál našlapaný doslova k prasknutí. Kdo přišel později, měl smůlu. Zůstal stát v předsálí, odkud natahoval krk směrem k pódiu a doufal, že se nějaké to místečko v sále přece jenom uvolní.

„Hej, nemůžeš nám uvolnit flek? Za chvíli bude vystupovat naše dcera a my vůbec nic nevidíme,“ volali například jedni rodiče směrem k muži, který sledoval dění kousek od pódia. „Nemůžu. Každou chvíli bude vystupovat i moje dcera,“ odsekl tatínek.

Za chvíli ze sálu odcházel a jeho místo v okamžiku obsadili jiní. Tak to pokračovalo až do konce programu. „Jelikož tu žádné děti nemám, tak si půjdu sednout vedle do kavárny. Je mi líto těch, kteří se dovnitř nedostanou,“ pokrčila rameny jedna z návštěvnic.

Zatímco někteří návštěvníci kvůli tomu odcházeli se špatnou náladou, jiní to brali s nadhledem. „Co se dá dělat. Ostatní přišli dřív, takže proti tomu nemohu nic namítat. Hlavní je, že je o děcka takový zájem. Myslím si, že nabité divadlo si zaslouží. Vždyť kdo se může pochlubit, že na jeho vystoupení přišlo dvakrát tolik lidí, než je kapacita?“ usmál se Daniel Kuchta, který se alespoň pokochal vystavovanými výrobky keramického kroužku.

Zaměstnanci DDM i divadla měli z nečekaného davu návštěvníků napjaté nervy. Vše ale nakonec dopadlo dobře. Na pódiu se představilo až 230 dětí a všechny sklidily mohutné ovace. Lepší zážitek k narozeninám si snad ani nemohly přát. „Jsem moc ráda, že se lidem celá akce tak líbila,“ těšilo ředitelku DDM Jaroslavu Löblovou. „Je škoda, že se někteří rodiče dovnitř nedostali, ale věříme, že se alespoň někteří prostřídali. Na pronájem větších prostor, například Jízdárny, nebyly peníze. A nebylo by zrovna dobré, aby rodiče za vystoupení svých dětí museli platit vstupné.“

Oslavy výročí pracovníci DDM připravovali celý rok. V novém školním roce nabraly přípravy na intenzitě. „V keramice děti tvořily výrobky pro jarmark. Pracovali jsme na propagačních materiálech a samozřejmě jsme museli všechno nacvičit,“ připomněla Jaroslava Löblová.

Tímto pro mnohé nezapomenutelným večerem oslavy 40. narozenin skončily. „Na Vánoce ještě máme v plánu několik tradičních akcí, jako je Vánoční kapr či třeba šachový turnaj. Akce k výročí už ale považujeme za uzavřené,“ řekla ředitelka DDM.

Jaroslava Löblová v DDM působí od roku 1980. Podle ní kvalita zařízení neustále stoupá. „Už jenom tím, že jsme se posunuli k zájmovému vzdělávání, kdy děti mohou obdržet za různé aktivity osvědčení a podobně. Může jim to pak pomoci k profesní dráze, když se chtějí třeba hlásit na nějakou uměleckou školu,“ dodala

Vysokou kvalitu si udržují i zaměstnanci DDM. Všichni mají pedagogické vzdělání, z větší části dokonce vysokoškolské. Dobrý učitel je základ všeho. A vedení DDM to moc dobře ví. „Každý do práce s dětmi a mládeží musí dát kus svého srdce. Jsem ráda, že to naši učitelé tak dělají,“ dodala Löblová.