Za dvacet let se hodně změnilo po technické stránce. Do roku 2009 promítaly 35 milimetrový filmový pás stroje značky Meopta. Svatava Kopečková, která nejprve šéfovala pobočce ve Čtyřech Dvorech a poté přešla do IGY Centra, vysvětluje: „Filmový pás měl několik částí, promítač musel jednotlivé části slepit, přetočit a připravit na kruhový talíř, ze kterého byl pak film zaváděcím pásem založen do promítačky a projekce mohla začít.“ Jednu filmovou kopii šlo promítat s malým zpožděním ve více sálech přesunem filmového pásu z jedné promítačky do druhé. „Pro diváky to byla skvělá příležitost vidět film co nejdříve po premiéře, pro obsluhu kina to byl ale infarktový stav, aby systém neselhal a vše bylo dopromítáno, jak bylo naplánováno,“ vzpomíná generální manažerka Svatava Kopečková. V červenci 2009 mohli diváci se speciálními brýlemi poprvé vidět film ve 3D. „Zpočátku byly v tomto formátu uváděny pouze animované snímky, později to byly i hrané tituly,“ uvádí Svatava Kopečková. Velkofilm Avatar měl podle ní dokonce větší návštěvnost ve 3D verzi než v klasickém 2D formátu. Plné digitalizace se kino dočkalo v roce 2011, kdy promítačky nahradily digitální dataprojektory. „Umožnily velkou variabilitu při tvorbě programu. Filmových kopií bylo daleko více, jejich doprava i příprava byla jednodušší a přes počáteční nedůvěru se nakonec ukázala tato cesta jako ideální a optimální,“ objasňuje Svatava Kopečková. Kino nabídlo divákům lepší zážitek i díky novým plátnům a lepšímu zvuku Dolby Digital. „Kvalitní vybavení zůstalo dodnes,“ říká na adresu Čtyřech Dvorů Svatava Kopečková. Ještě lepší zvuk díky systému Dolby Atmos zažívají diváci v IGY Centru.

Částečnou úpravou prošla pobočka ve Čtyřech Dvorech, a to v lednu 2019 u příležitosti rekonstrukce obchodního centra, v němž se nachází. Manažerka čtyřdvorského kina Jana Soulková uvádí: „Přesouvali jsme pokladny z přízemí do foyer a měnili jsme celou stranu baru, kterého už nebyla potřeba tolik jako dřív.“

Sportovní areál byl v Lišově rekonstruován v roce 2019.
Fotbalisté mají v Lišově obsazené všechny mládežnické kategorie

Proměna za dvacet let nastala podle Svatavy Kopečkové i v diváckém chování. „Dříve chodili lidé cíleně na konkrétní tituly. Dnes, co jsou onliny a sociální sítě, se rozhodují na místě,“ všimla si generální manažerka a pokračuje: „Často také přijdou s dětmi, které jdou na jeden film, a dospělí jsou v jiném sále.“ Za následek doby covidové považuje to, že návštěvníci často přichází už s online vstupenkou.

V letech 2019 a 2020 byla kina CineStar kvůli pandemii zavřena na osm měsíců. „I když jsme otevřeli loni v červnu, tak jsme pořád jeli na půl plynu s omezeními, které skončily až minulé pondělí,“ vzpomíná na neveselou dobu generální manažerka. Termíny premiér byly odloženy, bary s občerstvením zůstaly na čas zavřené. „Velkým dárkem pro nás je to, že mohou přijít lidé bez roušek,“ říká Svatava Kopečková.

Multikino často lákalo diváky na slavnostní premiéry a předpremiéry, na filmové delegace k českým filmům, či půlnoční premiéry k zahraničním hitům, na které se diváci oblékli do kostýmů. Budějčáky zaujal projekt promítání dokumentu a živé hudby s kapelou Kryštof. Vítali také Dětské neděle, Dámské jízdy a Levné neděle.

Lišov červenec 2021. Příjezd od Českých Budějovic.
Obchvat bude měřit skoro deset kilometrů, pozemky měly čtyři sta vlastníků

Tyto akce se přesunuly do multiplexu v IGY Centru, který nabízí devět sálů pro 1312 diváků. Oproti tomu první pobočka s osmi sály usadí do křesel 1440 návštěvníků. Za necelých dvacet let, do konce roku 2021, navštívilo obě dvě kina dohromady 7 000 221 diváků. Za tu dobu se stal nejúspěšnějším titulem Avatar, který při 431 představeních navštívilo 47 288 diváků. „Ze statistik vyplývá, že u diváků vítězí také české filmy,“ poukazuje Svatava Kopečková. Největší návštěvnosti se dočkaly české Ženy v pokušení, Vratné Lahve, Líbáš jako Bůh a Anděl Páně 2. „Úspěšné jsou také Marvelovky a další snímky, kterým velké plátno sluší,“ dodává. Fronty se stály na tituly Harry Potter a Kámen mudrců nebo Pán prstenů: Společenství prstenů, několik dní dopředu bývaly také vyprodány. „Každé další pokračování těchto filmů znamenalo velká očekávání a velké přípravy,“ vzpomíná generální manažerka na hity, které pomohly „rozjezdu“ mulitikina v Českých Budějovicích.

„Před dvaceti lety se na nově otevřené multikino řada diváků i odborné veřejnosti dívala s rozpaky, po dvaceti letech jsou obě tato zařízení nedílnou součástí kulturního života nejen krajského města, ale celého kraje,“ říká na závěr Svatava Kopečková.