Dnes od rána spolu cvičí Policie ČR a Armáda ČR na hranici nejenom v jižních Čechách, ale také na Moravě. Jde o jednodenní cvičení, jehož úkolem je vyzkoušet ochranu hranice v případě zesílení migrační vlny.

Avšak nejvyšší velení upozorňuje, že se nejedná o cvičení pro případ, že by se na Česko valily zástupy migrantů. Jde o školení zaměřené na nácvik znovuzavedení hraničních kontrol. 

Cvičení potrvá celý den, nicméně provoz na přechodech nebude nijak omezen. Do cvičení je zapojeno 300 vojáků a 500 policistů. 

Na jihu Čech budou cvičící skupiny na čtyřech stanovištích. Vše řídí štáb z policejního prezidia.

Podle sdělení ČTK je úkolem cvičení vyzkoušet ochranu hranice v případě zesílení migrační vlny. Scénář cvičení počítá s tím, že se změní hlavní migrační trasa, která nově povede přes české území. Vláda pak v rámci cvičení vydá fiktivní rozhodnutí, aby byly zavedeny kontroly na státní hranici s Rakouskem, uvedlo policejní prezidium.

Policisté a vojáci si přímo na hraničních přechodech vyzkoušejí, jestli jsou na případné znovuzavedení kontrol připraveni. „Chceme být maximálně připraveni pro případnou rychlou reakci na rozhodnutí o znovuzavedení hraničních kontrol," uvedl ke cvičení policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle informací ČTK by se měli vojáci a policisté při cvičení částečně zaměřit i na ostrahu zelené hranice. Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů.