Patnáct let lákal na jih Čech mezinárodní festival Ekofilm. Do Budějovic a Krumlova jezdili zajímaví tvůrci, promítaly se snímky z celého světa. Letos se ale přehlídka stěhuje do Ostravy, ministerstvo životního prostředí (MŽP) zároveň ukončilo spolupráci s dosavadními pořadateli. Ti úřad Tomáše Chalupy kritizují, že za podmínek, které dal, nelze zachovat kvalitu přehlídky.

„Ten letošní ročník bude rychlovka, přijde nám, že se dělá jen naoko. Do festivalu se vnáší politika, už loni jsme museli rušit semináře o Šumavě," řekla Jitka Radová ze sdružení Ekofilm, která festival připravovala 20 let.

Podle MŽP nebyl projekt tohoto sdružení kvalitní. Do Ostravy, kde festival v roce 1974 vznikl, se vrací mj. proto, že otázka životního prostředí je zde mimořádně aktuální.

„Ostrava je zároveň jedním z nejzelenějších měst v Česku a nabízí jedinečnou možnost zdůraznit opomíjenou část Ekofilmu, péči o kulturní dědictví v podobě průmyslových památek," uvedl mluvčí MŽP Matyáš Vitík.

Když se loni 8. října promítala komedie Vesničko má, středisková a pod plátnem seděli Zdeněk Svěrák a Jiří Menzel, bylo krumlovské kino plné. Rok co rok to vypadalo podobně: nabité sály, atraktivní hosté, zajímavé snímky 
z celého světa. Patnáct let měl mezinárodní festival Ekofilm domov v jižních Čechách.

Letos je ale opustí, stěhuje se zpátky do Ostravy, kde v roce 1974 vznikl. A končí i dosavadní pořadatelé – ministerstvo životního prostředí (MŽP) podle nich dalo takové podmínky, že akci nelze kvalitně připravit.
Lidem ze sdružení Ekofilm vadí především krátká lhůta (na podání projektu měli 14 dní), kvůli které je nereálné udržet úroveň.

Ministr Tomáš Chalupa podle nich už také nechce pořádat přehlídku na jihu. „Tento ročník bude rychlovka, přijde nám, že se dělá jen naoko, za dva měsíce nejde ani sehnat filmy. Současná situace nás naplňuje nejistotou 
a obavami o zachování MFF Ekofilm, nejstaršího filmového festivalu svého druhu v Evropě," řekla za sdružení Jitka Radová, která se na Ekofilmu podílela 20 let.

Podle MŽP nebyl projekt tohoto sdružení kvalitní. Do Ostravy se festival vrací proto, že otázka životního prostředí je zde mimořádně aktuální.

„Ostrava, i když je průmyslová, je zároveň jedním z nejzelenějších měst v Česku a v její těsné blízkosti se nacházejí přírodní rezervace. A nabízí jedinečnou možnost zdůraznit opomíjenou část Ekofilmu – péči o kulturní dědictví v podobě průmyslových památek," uvedl mluvčí MŽP Matyáš Vitík.

Kulturní mapa jižních Čech bez Ekofilmu značně zchudne, filmových přehlídek je zde již nyní poskrovnu, loni skončil i písecký Festival nad řekou. Jako velkou ztrátu vnímají situaci lidé z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, kteří se na Ekofilmu podíleli.

„Velice jsme si to užívali 
a velice mě to mrzí. Všechny okolnosti ve mně vzbuzují pocit, že rozhodnutí nebylo úplně čisté a v pořádku. Ekofilm již patřil sem na jih, i organizačně byl na vysoké úrovni, získal renomé a je rozhodně velká škoda, že opustil jihočeská města. Bude nám tady chybět, je to nešťastné," reagoval rektor JU a parazitolog Libor Grubhoffer.

Více ve středečním vydání Českokrumlovského deníku.