Ti chtějí vyřešit dopravu lyžařů z Nové Pece na rakouský Hochficht.

„Všechny varianty představují negativní dopady na vzácnou přírodu,“ upozornil Jaromír Bláha z Hnutí Duha. „Záměr dopravovat lyžaře z Česka na rakouské sjezdovky mimořádně cenným územím Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava je v rozporu s posláním obou chráněných území,“ doplnil.

Glosu redaktora Václava Votruby Lanovku chce snad každý. A nebo ne? si přečtěte ZDE!

Bláha také zmínil loňský průzkum společnosti STEM, podle něhož nemají záměry budovat v chráněných územích lanovky či sjezdovky podporu veřejnosti.

„Skoro tři čtvrtiny Jihočechů dávají přednost ochraně přírody, i když to může omezit rozvoj, před prosazováním dalších rozvojových projektů na úkor přírody,“ uvedl Bláha.

Úspěšná petice

Starosta Horní Plané Jiří Hůlka řekl, že by ministerstvo životního prostředí mělo hlavně poslouchat hlasy občanů regionu, kterého se problém týká. A tím hlasem je například petice, kterou podepsalo už přes deset tisíc lidí bojujících za lanovku na Hochficht. Rovněž většina oslovených obyvatel regionu za vybudováním inkriminované lanovky stojí.

„I finanční krize ukazuje, že jedinou naší šancí je žít z turismu, což je vidět na příkladu Lipna. Opustili jsme staré plány, že by tam mohlo vyrůst lyžařské středisko. Od toho jsme ustoupili. Chceme jen propojit českou stranu s Hochfichtem. Vždyť tam po silnicích vozíme 80 tisíc lidí,“ řekl Hůlka.

Vybudování lanovky považuje Hůlka za minimální zásah do přírody. „Daleko menší, než co považuje Hnutí Duha za alternativu, tedy rozšíření silnice na Zvonkou a zavedení ekobusů,“ zmínil Hůlka.

„Jsem toho názoru, že by se nevládní iniciativy měly více soustředit na ochranu přírody, o kterou obyvatelé stojí. Příkladem je třeba jaderné úložiště v Boleticích. A ne být proti nim!“