VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expedice regionem: Mojenští jsou hrdí na tradice

Mojné - V obci vládne spokojenost. „Problémy se ale nevyhýbají ani malé obci,“ říká starostka.

9.11.2009
SDÍLEJ:

Černická pouť svaté Máří Magdalény je každoročním zpestřením letních prázdnin nejen pro místní obyvatele, ale také pro věřící i vyznavače tradiční pouťové zábavy z blízkého i dalekého okolí.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Především pohodou, klidem a přátelskými vztahy láká Mojné, vesnička téměř na půli cesty mezi dvěma jihočeskými klenoty, Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. „A také zemědělskou tradicí,“ podotýká starostka Jana Zoufalá.

Mojné dnes

Části obce: Mojné, Černice, Záhorkovice
Katastrální plocha: 850 hektarů
Počet obyvatel k 1. 1. 2009: 232
Nadmořská výška: 550 metrů
První písemná zmínka: rok 1315

Svému jménu čest rozhodně nedělá. Mezi problémy, které přináší každodenní život i v malé obci, bruslí s potřebným nadhledem i nepostradatelným zápalem pro věc.

„Máme tu nové veřejné osvětlení, opravili jsme komunikace, vodovodní řady. Ale nejvíce peněz i času spolyká údržba obecního majetku, a tak je třeba opravovat střechy i fasády nebo shánět peníze na výměnu oken. Také bychom potřebovali zateplit budovu obecního úřadu, vymyslet tady nový systém vytápění, naši dobrovolní hasiči by jistě uvítali větší hasičárnu, ale vše je o penězích,“ říká Jana Zoufalá.

Kus odvedené práce je znát i v nedaleké, o nic méně malebné osadě Černice. „Místní mají vlastní vodovod i kanalizaci, veřejné osvětlení a opravené silnice. Svému účelu zde slouží kostel, který se nyní po letech dočkal nové fasády, letos jsme také začali s úpravami návsi,“ objasňuje starostka, proč je Černice nejen milým místem k životu pro místní obyvatele, ale také vyhledávaným cílem mnoha desítek cykloturistů i pěších výletníků.

Ti zde ostatně mohou i přenocovat, v Černici je už řadu let v provozu hotel. Kde složit hlavu mají turisté i v Mojném, a to u některého ze čtyř místních ubytovatelů. A jak sami potvrzují, především v letních měsících musejí povlečení na peřinách měnit hodně často.

Poněkud zastrčeným, ale možná nejmalebnějším zákoutím mojenského katastru jsou Záhorkovice. „Tady se soustředíme především na běžnou údržbu, také jsme sem umístili kontejnery na separovaný odpad, které zde ještě donedávna chyběly,“ říká starostka.

Vývoj názvu obce: 1315 Moyn - 1375 Moyny - 1521 Mojné - 1654 Moyne - 1720 Mogne - 1789 Mognie, Moyne

Není všechno zlato…

Zdá se, že Mojenským nic nechybí. Mají svůj obchod s potravinami a rychlým občerstvením, knihovnu spojenou s hracím koutkem pro děti, hřiště s pergolou, které by jim mohli závidět i na leckterém sídlišti ve velkém městě, klubovnu, kde školáky hrající stolní tenis čas od času vystřídají jejich tátové, rybník, který se v zimě stává ideálním kluzištěm i hokejovou arénou a také nezbytnou hospodu.

„Za čtyřicet let, co tady žiju, se vesnice hodně proměnila. Máme novou kanalizaci, krásné cesty, dětské hřiště, prostě paráda. Jsem tu náramně spokojený,“ potvrzuje pětašedesátiletý František Salzer, někdejší profesionální hasič, jenž se u svého domku na mojenské návsi právě pouštěl do řezání dříví.

„Do Mojného jsem se přiženil z Rychtářova u Brloha. A nikdy jsem nelitoval. Máme tu dobré sousedské vztahy, všichni společně se scházíme na různých kulturních akcích, které pořádá obecní úřad,“ dodává František Salzer a startoval cirkulárku.

Peníze chybí pořád

Stejně jako v ostatních obcích, ani v Mojném ale není vše růžové.

„Čeká nás stavba nového vodovodu za deset milionů korun, snad uspějeme s žádostí o dotaci. Rozhodnutí očekáváme každým dnem. Pokud to vyjde, budeme muset po dokončení prací sehnat peníze i na opravu místních komunikací, k tomu by se nám líbil i nový chodník od zastávky na náves. A v Černici nás trápí železitá voda, s tímto problémem se také musíme vypořádat,“ ujišťuje Jana Zoufalá, že i v malé obci je peníze stále kam dávat.

Starosti je však třeba čas od času hodit za hlavu. I na to v Mojném myslí, a ne málo, kulturní sezona tady trvá prakticky celý rok.

„V lednu začínáme obecním plesem, v únoru následují dětský maškarní bál, březen patří už tradičně vítání nových občánků. Na duben vždy plánujeme setkání důchodců, konec tohoto měsíce patří i u nás stavění májky. V květnu si všichni společně opečeme buřty, v červnu slavíme dětský den. V prvním prázdninovém měsíci se kulturní program přesouvá do Černice, kde se každoročně koná pouť svaté Máří Magdalény, v září se v Mojném loučíme s létem a v říjnu chystáme Havelské posvícení. Prosinec patří oslavě Mikuláše a samozřejmě i Vánocům,“ uzavírá rozsáhlý výčet Jana Zoufalá.

„Málem bych zapomněla, že máme i sportovní akce – soutěž v šipkách a také volejbalové turnaje,“ usmívá se.

Klid mojenské návsi láká hlavně Pražany

Nápad provozovat vlastní penzion zastihl Marcelu Peškovou z Mojného ve snu.

„Třikrát se mi zdálo, že mám nějakou práci doma a jsem náramně spokojená. Pořád jsem nemohla přijít na to, o co konkrétně se jedná. Až jednou se mě známý zeptal, proč nenabízíme turistům ubytování, když máme tak veliký dům. A pak jsem si uvědomila, že právě tohle je to pravé,“ vzpomíná mladá žena.

Jako vyučená krejčová by práci po mateřské dovolené sháněla jen těžko, a tak se s manželem, který je zedníkem, dali do budování „rodinného podniku“. V části domu, která má nyní samostatný vchod, vznikly dva útulné, postaru zařízené pokojíčky s moderními koupelnami.

První hosty přivítali Peškovi v červenci. A práci mají i teď, kdy se blíží zima. „Lidé nás objevují hlavně na internetu,“ říká Marcela Pešková. Klid mojenské návsi podle ní láká především Pražany.

Ve vesnickém obchodě na slevy zapomeňte

Začít podnikat v malé obci, to chce kromě obchodního ducha také odvahu. Zvlášť, jsou–li hlavním předmětem takového podnikání potraviny.

Jana Stejskalová převzala mojenský obchod se smíšeným zbožím letos v květnu. A zatím si nestěžuje.

„Zkušenosti z obchodu v malé obci už jsem měla, takže jsem věděla, do čeho jdu,“ usmívá se, zatímco obsluhuje jednu ze zákaznic. „Na to, kolik tady žije lidí, mám zákazníků poměrně dost. Žádné zázraky nečekám a přežít se s tím dá,“ má jasno Jana Stejskalová.

Svůj obchod sama označuje za záchranný bod pro ty, kteří nemají vlastní automobil a cesta za nákupy do města pro ně nepředstavuje radostný výlet, ale povinnost plnou komplikací.

„I proto bych uvítala větší podporu ze strany státu nebo alespoň dodavatelů. Jestliže ale provozujete obchod na vsi, musíte se připravit na to, že chcete–li místo třiceti beden piva pouhých osm, dodavatel se vám vysměje. A množstevní slevy? Na ty můžete zapomenout rovnou,“ popisuje běžnou praxi Jana Stejskalová.

I z těchto důvodů jsou pro ni například akční ceny, na něž lákají veliké obchody, zatím jen nesplněným přáním.

„Přestože si k základní ceně zbožím přidávám jen takovou marži, abych se držela nad vodou, cenám ve městě nemůžu nikdy konkurovat. Podobné je to i s rozmanitostí sortimentu zboží. Základní potraviny u mě ale lidé nakoupí,“ říká Jana Stejskalová, jež si vedle obchodu otevřela ještě malé pohostinství s rychlým občerstvením.

Černici chtěl vladař vyměnit za svůj dluh

Historie obce se začala psát v roce 1315. Mojné po dlouhou dobu náleželo pod nedaleký zlatokorunský klášter, samostatnou se obec stala až o mnoho let později.

Ještě do roku 1960 náležela k Mojnému osada Skřidla, Černice v té době patřila ještě Rájovu. V roce 1960 však byla Skřidla připojena k Velešínu a Černice se stala součástí Mojného. V tomto správním uspořádání obec setrvala až do 17. prosince 1971, kdy byla i přes protesty místních obyvatel připojena k nedaleké střediskové obci Dolní Třebonín. S obnovou samosprávného zřízení se však opět osamostatnila.

Mnohem barvitější je historie osady Černice. Její počátky se vztahují rovněž k roku 1315, kdy Bavor III. z Bavorova daroval obec spolu se Svincemi, Mojným a Žalticemi klášteru Zlatá Koruna. V roce 1344 však chtěl král Jan Lucemburský propůjčit Černici Petrovi z Rožmberka jako úhradu dluhu ve výši 800 kop grošů, ale obec nakonec zůstala připojena ke klášteru.

Významný je černický gotický kostel sv. Máří Magdalény se hřbitovem a dochovanou ohradní zdí. Hlavní oltář chrámu pochází z roku 1696 a je usazen na starší zděné mense. Letopočet 1728 na zadní straně oltáře připomíná jeho první opravu.

Ty další se datují do let 1793 a 1872. Postranní oltáře sv. Floriána a sv. Barbory mají v křídlech vsazeny zbytky řezeb gotického oltáře. Další dva poboční oltáře jsou v kaplích, jsou v nich mimo jiné i sošky českých patronů sv. Václava a sv. Ludmily. K obdivu vybízí i ručně vyřezávaná, 150 centimetrů vysoká socha Máří Magdalény z počátku 16. století.

Kromě černického kostela se mezi památkové objekty v mojenském katastru řadí i zemědělská usedlost čp. 3 v Záhorkovicích, kterou dnes využívají k rekreačním účelům potomci posledních hospodářů.

Autor: Martin Tröster

9.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 25 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zedník - vzdělání vyučení v oboru. Vhodné i pro absolventy. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. doba jednosměnná. Mzda od 25.000,-- Kč hrubého (úkolová mzda). Nástup ihned. Kontakt: 603 537 239 Ing. Výlet. Ověřeno 18.6.2018.. Pracoviště: Alu.plast s.r.o., Samota, č.p. 850, 382 41 Kaplice 1. Informace: Výlet, +420 603 537 239.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice-nádraží . Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.8.2018, prac. doba třísměnná. Mzda od 13.500,-- Kč hrubého. Nutná praxe ve dřevozpracujícím průmyslu a s pneumatickou pistolí. Kontakt: Nekiz Anatolii, tel.: 777 906 185 (od 9:00 hod. - 13:00 hod. v pracovní dny).. Pracoviště: Družstvo merydian cz - kaplice, 382 42 Kaplice 2. Informace: Anatolii Nekiz, +420 777 906 185.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník práškové lakovny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Lakýrník práškové lakovny - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná (jedná se i o noční provoz). Mzda 25.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: lakování, kontrola kvality laku, manipulace s dílci, práce dle výkresové dokumentace. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, závodní stravování, příspěvek na dopravu či bydlení. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at, osobně: Českobudějovická č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Ověřeno dne 30.1.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Skladník - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Mzda 21.000,-- Kč hrubého. Pracovat v DHL znamená mít JISTOTU STABILNÍHO PŘÍJMU a být součástí mezinárodní logistické společnosti. Náplň práce: práce ve 3 členných týmech/směna, zaskladnění paletového zboží z příjmové zóny skladu do regálového systému (2 směny), ruční vychystávání jednotlivých kovových dílů ze skladových pozic, kompletace dílů dle vychystávacích seznamů, transport dílů k dalšímu zpracování (3 směny), práce se čtečkou 2D kódů, práce s manipulační technikou - ručně vedené vysokozdvihy, práce v krytých vytápěných skladech. Požadujeme: ideálně předchozí praxi ve skladech či výrobní logistice výhodou, řidičské oprávnění na VZV výhodou, manuální zručnost, trestní bezúhonnost, spolehlivost a zodpovědnost. Zaměstnanecké výhody: zázemí silné mezinárodní společnosti s vedoucím postavením na trhu, stravenky plně hrazené zaměstnavatelem (získáte tak až 1 540 Kč navíc), závodní stravování, různé slevové programy - nejoblíbenější jsou velmi výhodné tarify mobilních operátorů, týden dovolené navíc, příspěvky na penzijní a životní připojištění od zaměstnavatele, podpora zdraví zaměstnanců ze strany zaměstnavatele (příspěvek, dny zdraví), odměny při pracovním výročí, plus 3 sick days za rok hrazené zaměstnavatelem a mnoho dalšího. Kontakt: Sznapková Eva, tel.: 725 237 975, email: eva.sznapkova@dhl.com. Ověřeno 23.5.2018.. Pracoviště: Dhl express (czech republic) s.r.o. - pracovišě, Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Eva Sznapková, +420 725 237 975.


OP starší přípravky (5+1) – poslední 26. kolo: Sokol Křemže / SK Holubov (oranžové rozlišováky) – FK Nová Ves / Brloh 16:3.
26

Benjamínci společenství Křemže a Holubova neztratili ani bod

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

OBRAZEM: Školáci v muzeu sledovali ukázky z vojenské historie

Písek – Pedagožky Prácheňského muzea Klára Koubová a Marcela Drhovská připravily nejen pro školáky předprázdninový program nazvaný Jihočeská vojenská historie.

Velešínští žáci byli suverénní a mají i zlatou kopačku

Českokrumlovsko - Dvě dohrávky a zápasy téměř podtrhly účet v okresním fotbalovém přeboru kategorie staršího žactva (chybí páteční dohra Zlatá Koruna – Vyšší Brod / Dolní Dvořiště).

Kam se vydat na bohoslužby o víkendu

Český Krumlov - Přehled víkendových bohoslužeb na Českokrumlovsku.

Smekám, říká herec o otáčku

Český Krumlov – K alternaci postavy Arthura ve hře Dracula s hercem Tomášem Havlínkem na otáčivém hledišti v Českém Krumlově se pražský herec Ondřej Novák dostal čirou náhodou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT