Meziříčí – Zmíněný statek byl jedním z pěti míst v České republice, kde se podobná akce letos konala a jediným v jižních Čechách.
„Tento statek je unikátní v tom, že zde provozují biodynamické zemědělství. Takových farem je v české republice pouze pět, na rozdíl od západní Evropy, kde je podobných farem daleko více," odpovádá Jiří jirsa, první náměstek Ministerstva zemědělství ČR na otázku Deníku, proč si ministerstvo zemědělství vybralo pro svůj projekt právě statek v Meziříčí.

CO JE TO BIODYNAMICKÝ?

Co znamená slovo biodynamický, na to jsme se zeptali majitele statku a předsedy představenstva společnosti Bemagro Miloslava Knížka.
„Dá se to vysvětlovat z mnoha úhlů. Jeden pohled je, že naše hospodaření vychází z idealistické filozofie. Dnes převládá ta naprosto materialistická – a já, a někteří moji kolegové, bychom se mohli označit za idealisty, čili myšlenka je u nás před hmotou," podává Miloslav Knížek první vysvětlení. „Jinak je to do určité míry nadstavba nad ekologickým zemědělstvím. Má to svá pravidla, která přejímají všechna nařízení ekologického zemědělství, ale navíc to má ty zmíněné ideje, tu podstatu, kdy se například statek bere jako živý organizmus – a podle toho se činí jednotlivé kroky. Netkví to tedy jenom ve stylu levně nakoupit a draze prodat, ale je tu snaha udělat něco v souladu s přírodou, udělat kvalitu pro zákazníky a také vytvořit takové prostředí, aby i naši lidé zde byli spokojeni a žili zde pěkný život," konstatuje majitel statku.

TROCHU SE BÁLI NÁPORU

Od sobotního dopoledne mířily k Malontům kolony aut a na statek mělo přijít odhadem až pět tisíc lidí.
„Trochu jsme se báli. Není to úplně běžné, aby nám tu chodily tisíce lidí po areálu," říká majitel statku Miloslav Knížek. „ My sami děláme den otevřených dveří, ale to tady bývá maximálne okolo šesti stovek návštěvníků," vysvětluje s tím, že v případě Farmářských slavností pro rodiny s dětmi se prostřednictvím ministerstva podílí na organizaci profesionální agentura, takže obavy včas vymizely.

JAKO NA VÝSTAVIŠTI

Zájem veřejnosti byl doopravdy mimořádný. Průvody lidí místy připomínaly atmosféru slavné Země Živitelky. Na své si přišly všechny generace. Pro děti zde byly připraveny hry, soutěže, kvízy, dětské pekařství, hod lasem, slalom s trakařem, skákání v pytli, simulátor dojení krávy a jízdy na býkovi, malování na obličej, hrací koutek a další aktivity. Na dospělé čekal farmářský trh, kde měli možnost nákupu kvalitních domácích produktů z místních farem. Další program tvořila prohlídka Biodynamického statku Bemagro, kuchařská show s kvalitními potravinami a chutnávky regionálních potravin a potravin se značkou KLASA.
Poslední letošní farmářská slavnost se koná 24. září v Národním zemědělském muzeu v Praze.

PROČ SLAVNOSTI?

„Důvodů, proč organizujeme Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi je více. Chceme především představit farmaření jako perspektivní obor," říká první náměstek ministra zemědělství Jiří Jirsa. „Chceme ukázat zemědělství mladé generaci. Pracuje v něm sto tisíc lidí a pouze polovině z nich je pod pětačtyřicet let. Tudíž je naší snahou i podnítit zájem o studia na zemědělských, lesnických či vinařských školách. Chceme též podpořit regionální potraviny a ukázat, že tu vznikají kvalitní české produkty, které jsou srovnatelné se světem," dodává