Památník Jana Žižky z Trocnova jako národní kulturní památka nabízí venkovní naučnou stezku, pomník Jana Žižky nebo třeba muzeum s interaktivní multimediální expozicí. Od dubna příštího roku budou mít návštěvníci navíc jedinečnou možnost přímo v Trocnově navštívit také právě budovaný archeoskanzen prezentující život ve středověku na přelomu 14. a 15. století.

Zdroj: Youtube

Jihočeský hejtman Martin Kuba se s režisérem a producentem Petrem Jáklem dohodl, že v budoucnu by se zde měly objevit i rekvizity, zbraně nebo kostýmy z filmu Jan Žižka. "Stanou se součástí expozice. Náš archeoskanzen by měl být místem, kde se návštěvníci mohou zblízka podívat, jak film vznikal, ale hlavně kde a jak Žižka žil. Je tady přesně podle dobových záznamů postavený i zemanský dvorec, tedy prostředí, které Žižku pravděpodobně obklopovalo,“ vysvětlil Kuba.

Projekt Archeoskanzenu se zrodil v roce 2015. Samotná stavební realizace v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova začala v květnu 2020 a dnes je téměř dokončena. Archeoskanzen tvoří zemanský dvorec a část osady z přelomu 14. a 15. století, kde návštěvníci poznají život našich předků v dané době, předměty denní potřeby, způsoby hospodaření, dobové technologie a další unikátní věci. Budou zde k dispozici nově vytvořené edukační brožury ale například i tablety s interaktivními vzdělávacími aplikacemi a další pomůcky, které mohou nalákat i nejmladší generaci.

Již 9. ročník Trocnovských slavností v sobotu 10. září připomněl časy Jana Žižky. V areálu památníku nedaleko Borovan na Českobudějovicku vzniká i unikátní archeoskanzen.
Žižka byl pro jedny lupič a pro jiné ikona, v Trocnově mu staví nový dvorec

Exteriér i interiér skanzenu je vybaven funkčními dobovými replikami včetně nábytku, nádobí, zemědělských a řemeslných nástrojů, zbraní či bojového vozu. Doplňkem projektu jsou například i muzejní kufříky Život v době lucemburské – střední Evropa předhusitská. Tyto kufříky obsahují repliky středověkých artefaktů z jižních Čech a příhraničních regionů. Nabízí žákům jedinečnou možnost seznámit se s předhusitskou střední Evropou na vlastní kůži pomocí kopií vybraných nástrojů, zbraní a oděvů charakterizujících období vlády posledních Lucemburků.

Pro milovníky filmu dle slov Petra Jákla budou určitě lákadlem rekvizity podobné těm, co byly použity ve filmu a v budoucnu i ty filmové. "Trocnov je natolik zajímavý, že stojí za to se sem vydat. Diváci se mohou přijet podívat, jak to tehdy doopravdy vypadalo, a zažít velmi podobné pocity, jako zažívali herci ve filmu,“ dodal režisér a producent snímku Jan Žižka Petr Jákl.

Film Jan Žižka, který vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie, dorazí do českých kin ve čtvrtek 8. září.
Jan Žižka přichází do kin. Na plátně uvidíme i krásy jižních Čech