Na filmové novinky Velešínští možná nebudou muset čekat. Díky digitalizaci místního kina, kterou plánuje Kulturní a informační centrum Velešín (KIC), se budou obyvatelé města bát u nejnovějších hororů přibližně ve stejné době, jako například návštěvníci českobudějovického multikina.

K digitalizaci, která místním přinese i mnoho dalších výhod, by měla pomoci dotace Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Pokud ji Velešín získá, je KIC připraveno uhradit spoluúčast ze svého. Digitálně by se pak mohlo začít promítat již v září tohoto roku.

Město záměr své příspěvkové organizace plně podporuje. „Drželi bychom tak trend s moderními technologiemi, což by se jistě pozitivně odrazilo na návštěvnosti kina,“ zmínil starosta Velešína Josef Klíma.

Konec čekacích lhůt na kopie nových filmů však zdaleka nejsou jedinou předností digitální promítací technologie, jíž se budou moci Velešínští pochlubit jako první na Českokrumlovsku.

„Plán promítání si budeme moci sestavovat nezávisle na distributorech filmů. Jednotlivé tituly si totiž budeme moci stahovat z rozsáhlé databáze na počítačovém serveru, přičemž vždy jen zažádáme o elektronický klíč ke konkrétnímu filmu,“ popsala revoluční systém ředitelka KIC Velešín Hana Růžičková.

Současné promítačky přitom ve šrotu neskončí. „Stále hodně filmů se dosud distribuuje na takzvaných pětatřicítkových celuloidových filmech, takže prozatím budeme obě technologie využívat současně,“ zmínila ředitelka.

Tato praxe však podle ní do čtyř let skončí – vyrábět celuloidové kopie filmů je totiž pro distributory drahé, a tak se zřejmě k digitální technologii postupně uchýlí všichni. „Kdo z provozovatelů kin do té doby nezajistí digitalizaci, bude moci promítat už jen starší filmy,“ doplnila Hana Růžičková.

Digitalizace velešínského kina nepřinese změny jen pro jeho provozovatele, ale především pro samotné diváky. Ti se mohou díky speciálním brýlím těšit na trojrozměrné vnímání sledovaného snímku, a tak budou do jeho děje doslova vtaženi.

„Užíváním nových technologií při natáčení filmů už navíc přestává být toto 3D promítání pro diváka tolik ,lekavé‘. Jednotlivé efekty už totiž nemíří jakoby proti němu,“ vysvětlila Hana Růžičková.

Díky trojrozměrné technologii nebude velešínské kino lákat diváky pouze na mnohým dosud skrytý prožitek ze sledovaných filmů. Výrazně se rozšíří i programová nabídka.

„Nabídnout budeme moci i přímé přenosy například z divadelních představení, sportovních utkání nebo závodů Formule 1,“ naznačila Hana Růžičková.

Lákadlo pro školy

Velmi perspektivní skupinou zákazníků se pro Velešínské stanou i školní kolektivy nejen ze samotného města, ale i z okolních obcí.

„V poslední době se výrazně rozšiřuje nabídka krátkometrážních výukových programů, které jsou pro školáky díky možnosti sledovat je trojrozměrně mnohem atraktivnější než například klasické dokumenty,“ uvedla ředitelka velešínského KICu.

Všechny zmíněné přednosti 3D technologie by do Velešína mohly přilákat nejen více místních obyvatel, ale také diváky lačnící po nevšedních filmových zážitcích z řad obyvatel okolních vsí, ale i měst.

„Je skvělé, že chce jít Velešín s dobou a snad nabídne 3D promítání v kině. Jen nevím, zda se teď lidé, kteří byli zvyklí jezdit do budějovického multikina, naučí chodit na filmové premiéry právě do Velešína.

Přece jen nabízejí Budějovice i další lákadla – od promítání i v odpoledních hodinách až po pestrou nabídku jídel a nápojů, které je možné vzít si s sebou do sálu,“ zauvažovala osmnáctiletá Ivana Táchová z Velešína.

Když komfort, tak se vším všudy, řekli si však Velešínští, a v kavárně sousedící s kinem už začali před promítáním filmů pražit popcorn.

O tom, zda se promění ve skutečnost i další plány, však rozhodnou až příští měsíce.

„Čas na podání žádosti o dotaci máme do 10. května. Získat přitom můžeme nejvýše polovinu nákladů na první fázi digitalizace, tedy maximálně 1,25 milionu korun. Další etapu, která nás vyjde na 700 tisíc až milion korun, už plánujeme uhradit z vlastních prostředků,“ vysvětlila Hana Růžičková.

Poradí odborníci

Šance Velešínských na úspěch v konkurenci dalších žadatelů o dotaci se přitom jeví jako veliké. Podle ředitelky KICu totiž zdejší kino splňuje všechny podmínky, které jsou pro úspěšné vyřízení žádosti nezbytné – ať už jde o novou elektroinstalaci, odpovídající zvuk, sedačky nebo funkční elektronický systém rezervace a výdeje vstupenek.

Dopadne–li vše podle představ Velešínských, dostanou se ke slovu odborníci z pětičlenné komise. „Ti by nám pak měli být partnery při posuzování nabídek dodavatelů jednotlivých technologií, které obdržíme v rámci výběrového řízení,“ ozřejmil velešínský starosta Josef Klíma.

Jak dodala Hana Růžičková, snadná volba to nebude. Digitální projektor se totiž vždy „šije“ na míru přímo konkrétnímu kinosálu.