Nezaměstnanost v regionu nadále stoupá. Ovšem nárůst počtu nezaměstnaných nebyl v únoru tak dramatický, jak by se dalo předpokládat. Ba co víc, Českokrumlovsko překvapilo tím, že mělo ze všech regionů v republice nejmenší přírůstek nezaměstnaných. Z měsíce na měsíc se totiž počet uchazečů o práci zvýšil pouze o 76 lidí. V procentech – z lednových 8,4% na 8,7% v únoru.

Českokrumlovský úřad práce tedy na konci února evidoval 3185 uchazečů o práci. I když také na Českokrumlovsku se podnikatelé a firmy potýkají s krizí, není toto číslo nijak hrozivé. „Už bývalo mnohem hůř,“ přitakal Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově. „Loni v únoru jsme evidovali sice jenom 2547 uchazečů, ale v únoru roku 2007 3184 uchazečů a v lednu roku 2006 dokonce až 3814 lidí!“

Nicméně propouštění se firmy v regionu nevyhnou. Na úřad práce z nich přicházejí další a další zaměstnanci. Nedávno například deset pracovníků z českokrumlovské Liry. Vyjadřovat se k tomu její vedení ale zatím nechce.

Všechny podstatné otázky v současnosti řeší s hlavním zahraničním majitelem a oficiální tiskové prohlášení bude k dispozici zhruba za tři týdny. Českokrumlovská Lira bude mít o svém dalším směřování jasno až na konci března.

Zuzana Kyselová, Zdeněk Zajíček