Firmám, které se kvůli krizi dostali do potíží, se pochopitelně nechce o jejich problémech moc hovořit.

S problémy se potýkají například podnikatelé ve Vyšším Brodě. Jednou z obětí krize je například Martin Mučka, který pracoval pro firmu La-Pro-Metall. Po roce se však nedočkal prodloužení smlouvy. O práci tedy přišel. Podle jeho slov není posledním propuštěným.

„Firma prý bude propouštět dál. Ve Vyšším Brodě to není jednoduché, z hlediska práce je to tam zabité,“ říkal včera na úřadu práce.

V jednoduché situaci není také například vyšebrodská firma Sapeli. Ke konci února opustili řady zaměstnanců vyšebrodské pobočky firmy Sapeli tři lidé. Podle dostupných údajů by se to samé mělo opakovat i na konci března. Ovšem mezi zaměstnanci sílí nejistota, protože oficiální výhledy do budoucna chybí.

„Firma s městem nekomunikuje,“ doplnil starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. Stejnou zkušenost učinil i Českokrumlovský deník. Firma se odmítá k situaci vyjádřit s odůvodněním, že jde o velice citlivé údaje.

Omezování výroby a pokles zaměstnanosti ale negativně dopadá i na obce a města. Ačkoliv se loučovická papírna i pila zatím drží, starosta Pavel Sládek obavy z budoucnosti také má.

„Na daňových příjmech ze závislé činnosti, tedy od zaměstnaných lidí a sdílených daních, mají Loučovice ročně příjem kolem čtyř milionů korun,“ uvedl včera starosta Pavel Sládek s tím, že úbytek každého pracovního místa se odráží v úbytku peněz v loučovické obecní pokladně.