Chystají se sice protipovodňová opatření, sanace skály Pod Kamenem nebo oprava Lazebnického mostu, ale v tomto případě jde o stovky milionů dotačních, ministerských nebo evropských.
Podle Zdeňky Doleželové z českokrumlovské Hospodářské komory zatím nejsou signály, že by podnikatelé v regionu měli problémy s tím, získat úvěry. „Většinou chtějí získat dotace, což bylo hlavně v poslední době způsobeno velkou mediální reklamou jednoho z ministerstev o tom, kolik peněz už rozdělilo. Pak ale přijdou a zjistí, že to není tak jednoduché dotaci získat,“ uvedla včera Doleželová.
Rozvážnost na místě
Ani dceřiná městská společnost Českokrumlovský rozvojový fond se podle Jana Hermanna některým přehodnocením nejspíše nevyhne. „Máme stabilní obsazenost parkovišť, kde zatím nepředpokládáme nějaké snížení stavu a příjmů, máme příjmy z pronájmu nemovitostí, kde zatím také nejsou signály o tom, že by se situace zhoršovala,“ sdělil včera s tím, že nutnost snižování nákladů se fondu nejspíše také nevyhne. „Musíme být připraveni třeba i na to, že se změní klientela, která přijede do Českého Krumlova.“
V souvislosti s větší opatrností bank i velkých investorů se začíná rýsovat otázka, zdali se během tohoto roku najde vůbec někdo, kdo by odkoupil městské pozemky v Domoradicích. S tímto až šedesátimilionovým příjmem už počítá městský rozpočet.
Normální stav?
Někteří podnikatelé už přehodnocují situaci sami od sebe, jiní jsou k tomu donuceni okolnostmi. „To je ale normální stav podnikání,“ míní jeden z nich, Petr Tvrzník. „Něco vyjde a firma se toho drží. Pak takový obchod přestane být lukrativní, firma jej opustí a vydá se jiným směrem.“ O určité normálnosti také vypovídá i fakt, že podobný cyklus zažívají ve Spojených státech amerických už po třiatřicáté. „My jsme akorát pozapomněli na to, že se nás týká také,“ dodal ekonom a radní Jan Hermann.
„V době, kdy jsme slýchávali, že se v Americe něco děje, přijížděli už odtud investoři se zachmuřenými tvářemi a slovy: ono to k vám přijde také,“ řekl radní Jan Vondrouš. „To není krize kapitalismu, to jsou globální problémy, které způsobil přehnaný liberalismus podnikání. Odstartovaly to celé banky nesmyslnými půjčkami, manažeři velkých firem i se státní účastí si rozdělovali nemravné měsíční odměny a podobně. Teď to začínají odnášet obyčejní lidé.“