Veliký úspěch mají za sebou mladé florbalistky z malontské základní školy. Pátého března zabojovaly v Plzni na kvalifikaci o republikové finále Orion Florbal Cup 2010, a do soupeřek se pustily s takovou vervou, že postoupily až do finále.

Už nyní se tedy Základní škola Malonty může pochlubit, že má minimálně páté nejúspěšnější florbalistky v České republice. A jaká je šance, že budou dokonce první? Tělocvikářka Jaroslava Malá, která je vede, zůstává při zemi.

„Nedělejme si přehnané naděje. Už nyní je to značný úspěch,“ říká žena, která má ke sportu velice blízko. Největší radost jí ale dělá, když se může podílet na úspěchu svých žákyň.

Ohledně vítězství ve finále, které se uskuteční v Uherském Brodě, jste skeptická?
Myslím si, že už teď je to velký úspěch. Malinká školička z Malont se dostala do republikového finále škol. To je přece super! Myslím si ale, že moc velkou šanci na vítězství nemáme. Problémem totiž je, že je nás málo. Na kvalifikaci v Plzni jsme jeli jen v osmi lidech, zatímco ostatní měli tři pětky.

Jak staré jsou dívky ze školního týmu?
Je to takzvaná třetí kategorie, která zahrnuje děvčata z šesté a sedmé třídy.

Má florbal ve škole nějakou větší tradici?
Hrajeme ho tu už delší dobu. Celkově je naše škole sportovně založená. Chtěla bych ještě dodat, že mi hodně pomáhá pan Miloslav Faltus, který florbalem žije. Je to velký fanda. V týmu hraje jeho dcera. Florbal je krásná hra. Celkově bývají školní turnaje moc hezké.

Říkala jste, že je malontská základní škola sportovně naladěná. Jaké další sporty vaším žákům jdou?
První stupeň vyniká v atletice. Daří se nám například ale i v soutěžích typu Horem pádem Benešověm či Večerní běh Kaplicí. Děti jsou chtivé.

Jistě vás práce s dětmi baví…
Hrozně ráda se s dětmi na těch soutěžích podílím. Nyní si půjdeme spolu dát oslavný pohár. (smích)

Jak se na úspěch svých spolužaček dívají kluci? Necítí se trošku zatrpklí?
Kluci nejsou vůbec špatní. Jejich florbalová kategorie je přece jenom trošku jiná. Mají větší konkurenci.

Hodláte zvyšovat před republikovým finále počet tréninků?
Ne. Necháme to tak, jak to je. Některé žákyně ještě trénují s kolegyní Románkovou, která v Malontech vede florbalový tým.

Vy osobně si florbal zahrát nechcete?
Já ho rekreačně hraji docela často. Když nám chybí do hry počet, tak si i s děvčaty zahraji. Ono se toho ale popravdě ve 47 letech už tolik dělat nedá.

Takže jiné sporty aktivně neděláte?
Mám toho už moc, času bohužel příliš nezbývá. Ničemu jinému se tedy nevěnuji.

Jak jsou na tom z vašeho pohledu děti v Malontech po fyzické stránce?
Řekla bych, že dobře. (smích)