Od soboty je otevřena. Kdo si nenechal ujít otevření nové naučné stezky v zátoce Vřesná, nelitoval. Poodhalil se mu vodní svět lipenského jezera, o jehož obyvatelích, rostlinstvu, poměrech,  cyklech a problémech nemá většina návštěvníků Lipenska a možná i obyvatel ani tušení. A přitom návštěvníci stezky prakticky většinou pochodovali pouze rákosím.


„Naučnou stezku tvoří dvě velké části," řekla na začátku Monika Krolová z Frymburka, která jako pracovnice Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR zkoumá pobřežní rostlinstvo v zátoce Vřesná nedaleko Frymburku bezmála pět let.

A právě její to byl nápad vytvořit v zátoce zajímavou naučnou stezku, kterou zrealizovala se Simonou Polákovou z občanského sdružení Daphne – Institut aplikované ekologie a za vydatné pomoci Muzea Frymburk a Regionálního muzea, městyse Frymburk a řady dalších institucí.

„První část ukazuje vytvořená umělá stanoviště pro živočichy, kterým vadí nedostatek břehových porostů v nádržích jako je Lipno. Druhá část je věnována vodě a posléze přechází na historii lokality, v níž se rozkládá městys Frymburk," pokračovala Monika Krolová.

Zátoka Vřesná se díky jejich úsilí v podstatě stala útočištěm pro živočichy, kteří kvůli umělému vzniku lipenské nádrže a kvůli tomu, že nádrž slouží hlavně lidem, v ní sice přežívají, ale nenacházejí zde podmínky pro zdárné rozmnožování.  A tomu chtějí tvůrkyně Ekosystému Vřesná pomoci.

Více v pondělním vydání Českokrumlovského deníku.