S provozem lékárny městysi Frymburk výrazně pomohla českokrumlovská okresní nemocnice. „Mohli jsme otevřít díky vstřícnosti Nemocnice Český Krumlov, která nás nehodila přes palubu,“ sdělil starosta Frymburka Oto Řezáč. Městys nemocnici předal zrekonstruované, zkolaudované vnitřní prostory, a nemocnice projednala zahájení provozu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Nemocnice zajistila provoz třikrát týdně,“ řekl starosta. „Dojíždí k nám do lékárny sám pan magistr Prokopius, vedoucí nemocničních lékáren. Provoz ve Frymburku rozbíhá s tím, že na nějakého lékárníka cílíme. Jsme za otevření lékárny strašně vděční. Nezdá se to, ale když lidé mají dojíždět pro léky dvacet kilometrů a dál, není to legrace. Přitom platíme stejné daně jako všichni lidi.“

Frymburští se v rámci modernizace lékárny rozhodli udělat kromě rekonstrukce i přístavbu v zadní části budovy. Vzhledem k tomu, že se jedná o historickou budovu, nechali zpracovat takový projekt, aby nenarušil architektonický ráz budovy. Modernizace lékárny městys vyšla na zhruba 1,5 milionu korun. „Investovali jsme do lékárny, abychom byli připraveni na všechno, kdyby byly nastoleny ještě daleko přísnější podmínky ve výdeji a prodeji léků. Abychom byli vepředu,“ dodal starosta.

Kamila Sušanková.
Jen co získala penzion, pustila se podnikatelka v Pasečné do úpravy stop

Provoz lékárny městys nabídl prakticky všem lékárenským řetězcům, i menším subjektům, jež provozují lékárny. Najít lékárníka se přesto nepodařilo, i když mu byl městys ochoten poskytnout i byt. „O nedobré situaci jsem ve věci lékárny jednal také s poslanci republiky, bývalými i novými, a výsledek – nula,“ přidal Oto Řezáč. „Jednal jsem se senátory, osobně s ministrem zdravotnictví – nic. Hovořil jsem i s prezidentem lékárnické komory – výsledek žádný.“ Pomocnou ruku Frymburským podala pouze českokrumlovská nemocnice. Vedení Frymburka dělá vše pro to, aby lékárna v městysi byla. To znamená, že městys prakticky veškeré provozní náklady platí, garantuje i zisk z prodeje léků.

Lékárna ve Frymburku je otevřena vždy v pondělí, středu a pátek od 8.30 do 11.30 hodin.