Jak za fotbalový oddíl FC Šumava Frymburk sdělil trenér Vlastimil Mertl:  „Honza Urban je naším velkým příznivcem a fanouškem. Před narozením prodělal dětskou mozkovou obrnu a je odkázaný na invalidní vozík. Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné,  snaží se i takto hendikepován sportovat. Již několik let hraje hru zvanou boccia. Dokonce v ní získal třikrát titul mistra republiky a několikrát ještě skončil takzvaně na bedně. Zúčastnil se také dvakrát mistrovství Evropy."

Sportovní výsledky, které by mu mohl leckdo závidět, jsou ale v tuto chvíli minulostí. Honzovi totiž chybí vybavení. Má možnost spolupracovat s českobudějovickou Arpidou, která jej oslovila, aby jí pomohl trénovat děti. Arpida rozjíždí projekt Boccia míří na Jih a Janu Urbanovi se naskytla i velká šance zapojit se opět do hry. A tady už se do věci vložili fotbalisté a vyhlašují sbírku. Jak se praví v oficiálním prohlášení fotbalového klubu, velkým problémem pro samotné naplnění Honzova snu jsou finance. Samotná výbava na bocciu je nákladná a pro něho prakticky nedosažitelná.

Proto  se fotbalový oddíl rozhodl Honzovi pomoci a při nejbližších domácích zápasech uspořádat veřejnou sbírku mezi hráči a diváky a celý výtěžek ze zápasů věnovat pro Honzovo další sportovní činnost. A začalo se už v sobotu přímo na frymburském hřišti.

A co na to sám hlavní hrdina Jan Urban? „Nečekal jsem to a jsem na celý fotbalový oddíl hrdý. Chci jim moc poděkovat. Jsem šťastný už jen za to, že se mi snaží někdo takovýmhle způsobem pomoci. Především toho si vážím," řekl včera Deníku.

Vypadá to, že snaha fotbalistů padla na úrodnou půdu. Jak včera potvrdil Václav Tomka, organizátor sbírky a frymburský fotbalista, během víkendových zápasů áčka při velkém derby s Vyšším Brodem a béčka s rezervou Nové Vsi se už vybralo 15 tisíc korun.

„Díky všem za podporu a teď nás jako oddíl čeká další etapa. Společně jsme se s hráči dohodli, že obejdeme frymburské podnikatele, firmy, výdělečné subjekty i neziskové organizace, zda se někdo přidá a Honzovi také přispěje k vysněnému snu a k možnosti sportovat a především trénovat," avizují fotbalisté s tím, že chtějí rovněž oslovit co nejvíce fotbalových oddílů pomocí emailu. „Pokusíme se je vyzvat, jestli se ke sbírce připojí."