Byla to pohoda. Nic moc. Fakt těžké. Takovéto protichůdné názory pronášeli v úterý studenti čtvrtých ročníků středních škol z českokrumlovského regionu na účet generálky státních maturit, která se koná tento týden.

Zkuste si to!

Maturitu nanečisto si můžete vyzkoušet i vy. Na stránkách www.denik.cz naleznete didaktické testy státní maturity. Jestlipak si troufnete na vyšší úroveň obtížnosti…

Zatímco někdo měl pocit, že by si s klidem poradil i s daleko zapeklitějšími otázkami, jiní se zase cítili ze salvy otázek totálně vysátí. Samozřejmě hrálo velikou roli, zda si žáci vybrali základní úroveň, či vyšší. Například na českokrumlovském gymnáziu se školáci pustili spíše do těžší formy testů.

„Řekla bych, že obecně dvě třetiny žáků u nás chtějí vyšší úroveň. Například z češtiny se do ní pustily čtyři skupiny, zatímco do té nižší jen jedna,“ řekla včera ředitelka Gymnázia Český Krumlov Jana Cipínová.

„Domnívám se, že dvě úrovně jsou oprávněné u cizích jazyků, protože ne každý žák se je učí stejně dlouho. U ostatních předmětů s tím ale moc nesouhlasím.“

Také v kaplickém gymnáziu a střední odborné škole si žáci zvolili spíše těžší verzi testů. „Zkoušejí si samozřejmě jak tu nižší, tak vyšší úroveň. Řekla bych ale, že na tu vyšší se jich odvážilo přece jenom více,“ řekla Caisová.

Ve velešínské střední odborné škole byla po prvním dnu zase větším favoritem jednodušší forma testů.

Školáci podle ředitelů škol přistupují ke státní maturitě nanečisto celkem s klidem. „Jsou opravdu poměrně klidní. Řekla bych, že si to zkusit vážně chtějí. Zatím jsme se ale nesetkali s pozitivní, ale naopak ani negativní reakcí. Uvidíme, až to všechno skončí,“ řekla Marta Caisová.

Podle jejích slov se dá vypozorovat, že jsou budoucí maturanti ke konci zkoušek už unavení. „Učitelé říkali, že na nich byla odpoledne únava patrná. Testy po celý den jim daly zabrat,“ řekla Caisová.

Generálka státních maturit zahrnuje povinnou zkoušku z českého jazyka a pak zkoušku buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. To si žáci mohli sami vybrat. „U nás si většina zvolila anglický jazyk,“ řekla Caisová.

Plni dojmů

Státní maturita je tento týden mezi středoškoláky horké téma. Jedni jsou nadšeni, druzí zděšení. Jejich dojmy z této zkoušky bylo možné zaslechnout i na autobusové zastávce v Českém Krumlově.

„Naprostá pohoda!“
„Klídek, to zvládne každý.“
„Ty vado, byla to tipovačka.“
„Některé otázky mi docela vyrazily dech.“
„Kam na to chodí.“