Garda střežila českokrumlovský zámek přes 200 let a k této tradici by se měla v plné formě vrátit do roku 2017.
Na její obnově se intenzivně pracuje, a to mimo jiné za podpory Nadace barokního divadla zámku Český Krumlov, jež se rozhodla přispět na výzkum uniforem a jejich výrobu. Hlavním partnerem iniciativy je vedení zámku Český Krumlov v čele s vedoucím správy zámku Pavlem Slavkem.
Ten mimo jiné potvrdil existenci gardy jako jakéhosi uměleckého tělesa, které dekorovalo a dozorovalo aktivity související se zámkem již
v roce 2010. „Ovšem tehdy jsme pojali gardu jistým divadelním způsobem s historicky věrohodnými principy dobových zábav a slavností v rámci Barokních nocí, kde se s historickým poučením využívalo nádvoří, maškarní sál, barokní divadlo a podobně. Tenkrát gardu tvořili čtyři pánové ze skupiny Spolku vojenské historie. Ti si, v čele se Zbyňkem Krossem, prostudovali povelové techniky, pochody a podobně a začali vytvářet stafáž gardy," uvedl Pavel Slavko. „Co se týká současné gardy, to už není otázka jisté atraktivní hry, ale naopak to přešlo do velmi věrohodné a vážné roviny. Je to řádně založený spolek se stanovami a statutem, který pečlivě sledujeme.
„Považujeme to za velmi hodnotný přínos do místní kulturní historie a návaznost na neuvěřitelnou tradici gardy, která není doceněna a ohodnocena ještě ani v rámci střední Evropy," uzavřel.
Za prvotním impulsem k obnově gardy stojí vysokoškolský pedagog a muzikant Martin Voříšek, který se k tématu Schwarzenberské gardy dostal v průběhu své civilní služby na zámku.
„Kolega granátník Martin Voříšek v roce 2010 skrze svou úžasnou práci, jež vyšla i knižně, znovuobjevil Schwarzenberskou granátnickou gardu a její historii jak pro vědeckou, tak i širokou veřejnost," popsal čtyřiadvacetiletý student Karlovy univerzity a současný hejtman granátníků Martin Neudörfl.
„Dozvěděl jsem se, že Martin Voříšek dává dohromady pro letní festival příležitostnou granátnickou kapelu, přišel jsem za ním a zeptal se ho, jestli mám do plnohodnotné obnovy jít a pokud ano, zda by do toho šel se mnou," poukázal na počátky iniciativy, mezi jejíž hlavní cíle patří celodenní a celosezónní stráž zámku.
Na původní tradici Schwarzenberské granátnické gardy se nyní snaží znovu navázat několik dobrovolníků.
„V současné době máme k dispozici šest uniforem, přičemž předpokládáme, že se můžeme někdy dostat k číslu až 30 granátníků," informoval Martin Neudörfl.
„Může se to zdát málo, ale najít 30 Krumlováků a Jihočechů ochotných zadarmo ve svém volném čase a jen pro dobro obce, tradice a kulturního života stát někde v zimě i několik hodin bez hnutí je poměrně těžké."
Uniformy, šavle i pušky granátníků vyrábí ručně čeští řemeslníci. „Sehnat výrobce ochotné pustit se do takovéhoto podniku byl skutečně projekt sám o sobě. Nicméně musím říct, že se pečlivé hledání a posuzování vyplatilo a spojili jsme se tak s nejlepšími výrobci v republice. V případě uniforem se jedná o pana Tomáše Hradila, který se do výroby pustil suverénně i s trpělivostí a troufám si říct, že výsledky jeho práce předčily očekávání naše i sponzorů. Použitím původních vzorů z depozitářů se podařilo vyrobit naprosto identické kopie uniforem z dob největší slávy. V případě chladných zbraní jsme se zase mohli spolehnout na pana Jiřího Kronďáka z Prahy."
Za měsíc své činnosti byli granátníci vysláni na slavnostní otevření obnovených klášterů, na zámku přivítali české horníky a vypomohli i zámeckému medvědáři na Medvědí Vánoce na Štědrý den.
Jedním z nejbližších cílů, potřebných pro udržení granátnické gardy v Krumlově, je odborná rekonstrukce prostor bývalého sídla Schwarzenberské granátnické gardy na II.nádvoří a zřízení muzea gardy. To by zajistilo gardistům nejen zázemí, ale výnos provozu muzea by finančně zajistil permanentně jednoho granátníka na stráži.
Kromě celoroční stráže na zámku jsou dalšími cíli gardistů slavnostní dělové salvy, historizující přehlídky, hudební vystoupení gardové kapely, obnovení tradičních svátků a slavností v Českém Krumlově a v neposlední řadě rozvoj kultury a péče o kulturní dědictví jižních Čech.
Pro případné budoucí gardisty – členem Schwarzenberské granátnické gardy se může stát kdokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví, kdo se ztotožňuje s filosofií a s cíli iniciativy a je ochoten se do programu aktivně a nezištně zapojit pro dobro města. „Mimoto bych však rád připomněl, že je pro nás nyní důležité zapojit spoluobčany na opravdu jakékoliv úrovni a jakoukoliv formou," uzavřel Martin Neudörfl.
