Město se rozhodlo podpořit Schwarzenberské granátníky. Ti se domluvili na tom, že z dané finanční podpory pořídí nové portepee. A protože berou svoji roli vážně, rozhodli se, že jim portepee vyrobí renomovaná rodinná společnost.

Schwarzenberská garda bude přítomna i při Svatováclavských oslavách, kdy jim portepee slavnostně předá starosta města. „Portepee je zajímavé i tím, že barevně kopíruje modrobílou Schwarzenberskou trikoloru, což jsou i slavnostní barvy našeho města," doplnil Martin Neudörfl, hejtman gardy.

Na náměstí, také poprvé od revoluce, zazní Svatováclavský chór. „Hymnus, který se v Českém Krumlově zpívá již od sedmnáctého století, zazpívá sbor dobrovolníků, který poslední dva roky hudebně doprovází akce granátníků," sdělil hejtman.

Kromě portepee získají granátníci do svého držení další velmi cenné artefakty. Město Třeboň darovalo krumlovské gardě zemský prapor, který bude na svátek sv. Václava za tónů svatováclavské hymny slavnostně vyvěšen.

Vyvěšen bude i další darovaný prapor. „Starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa nám daroval prapor republiky. První společné vyvěšení praporů gardy ve 21. století se odehraje na svátek sv. Václava a Den české státnosti 28. září 2016 za účasti pěveckého sboru, který vyvěšení praporů doprovodí zpěvem jihočeské hymny, zemské hymny, Svatováclavského chorálu a české státní hymny," pozval na náměstí Martin Neudörfl.