Modernizace výuky cizích jazyků, využití informačních a komunikačních technologií ve výuce a mezipředmětové vazby. To jsou hlavní cíle ambiciózního portálu S jazyky bez hranic, který rozjelo českokrumlovské gymnázium.

„Zatím jsou na těchto internetových stránkách jen obecné informace, průběžně je ale budeme zaplňovat,“ řekla ředitelka Gymnázia Český Krumlov Jana Cipínová.

„Na tomto portálu budeme mimo jiné zpracovávat naše projekty, například Nezapomenuté příběhy, kdy tam žáci nahrají fotografii a text. Ten se pak převede do cizího jazyka. Možností bude plno, žáci přes tento portál budou dělat také domácí úkoly takzvanou e – learningovou formou,“ načrtla Cipínová některá z možných využití webu.

S takzvaným e–learningem má českokrumlovské gymnázium už své zkušenosti. „Používáme portál Škola za školou. Jsou tam například různé učebnice. Žáci si mohou v jazycích vyhledávat slovíčka a tak dále. To využití je opět široké,“ řekla Cipínová.

„Každé dítě tam má svůj individuální účet. Někdo cizí se do toho tedy nedostane, protože je zapotřebí heslo. Je to vynikající záležitost, která rozšiřuje možnosti výuky. Jsem ráda, že jsme se tímto směrem posunuli.“

Škola za školou v první řadě pomáhá dětem s přípravou do školy. A to zábavnou a atraktivní formou. Portál obsahuje výukové, přezkušovací či procvičovací moduly. Jinými slovy, nezáživné listování učebnicemi nahrazuje moderní systém doučování. Přesně o tom by měl být i portál S jazyky bez hranic.

„Náš portál bude pracovat na podobném principu. Výhody, které přinese, nebudou ale přístupné veřejnosti, bude to jen pro naši školu,“ řekla Cipínová se slovy, že ačkoliv název a adresa stránek mluví o cizích jazycích, obsah portálu zabrousí i do jiných předmětů.

„Dáváme dohromady aktivity, které by šly napříč předměty. Například do jazyků se občas potřebují informace z dějepisu či zeměpisu,“ řekla Jana Cipínová.

Celý projekt je podpořen dotačními penězi z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.