Nenápadné zrezivělé vajíčko, které se ve spadaném listí schovávalo stejně jako hříbek před houbařem.

Hajný obecních lesů Bujanova Bedřich Mora ale houby nehledal. „Našel jsem ten granát při pochůzce úplně náhodou. Padl mi na něj zrak, no, div jsem o něho nezakopl. Přitom jsme tu předloni těžili a loni jsme tu paseku zalesňovali, takže pohyb lidí tu byl. Ale teď se tu ten granát objevil. Tak jsem si to místo označil, abych ho pak snadno našel a zavolal jsem kaplickou městskou policii. Nešahal jsem na to, téhle munice se bojím.“

Přivolaný pyrotechnik Václav Kadlec granát ve čtvrtek zajistil a odvezl do muničního skladu v Lišově. „V zimě byl celkem klid, ale teď, když slezl sníh a ven se vydávají hledači, nám začíná sezona. Zajištěnou munici pak likvidujeme v boletickém prostoru. První ničení bude 30. března,“ řekl.

U místa nálezu nechyběl ani bývalý dlouholetý starosta Bujanova Bořivoj Vojče."Občas se tu v okolních lesích něco takového najde. Já sám jsem našel na Štědrůňkově zbytky náplní. Ono se tady toho povaluje dost, hlavně kolem silnice, takže je třeba si pořád dávat pozor. Už to tady sice prošla spousta hledačů, ale věřím, že su tu čas od času zase najednou něco objeví," říkal. "Taková doba po válce a pořád to straší. Nejhorší je, že už je to v hodně narušeném stavu, takže když někdo něco takového najde, rozhodně na to nešahat!"