Co vás vedlo k tomu, že jste se přihlásila do konkurzu na post ředitelky Gymnázia Český Krumlov?
Ráda bych zmínila, že nejsem chtivá funkce. Nikdy jsem se nechtěla přihlásit do jakéhokoliv konkurzu. Ostatně, pokud bych o ředitelský post skutečně stála, přihlásila bych se do konkurzu na naší škole. Taková myšlenka mě ale nikdy nenapadla. Konkurz na ředitele krumlovského gymnázia byl můj první a zároveň také poslední. Nejsem zkrátka člověk, který by chtěl sedět za každou cenu v ředitelském křesle. Obrátili se na mě ale učitelé z gymnázia, kteří mě k tomu v podstatě dotlačili. Neustále mě žádali, ať se přihlásím, až jsem podlehla. Krom nich se na mě ale obrátili i absolventi školy. Každopádně jsem se rozhodla vyloženě na poslední chvíli. Přihlášky se odevzdávaly do 13. března a já se rozhodla o víkendu před tímto datem.
O vašich slovech ohledně ředitelské funkce svědčí i fakt, že jste byla pověřena vedením SUPŠ sv. Anežky České. Nakonec se ale regulérním ředitelem stal Martin Busta. Vy jste o tento post nestála…
Přesně tak, máte pravdu. Koresponduje to s tím, co jsem říkala před chvílí. Zkrátka, nyní mě k tomu přiměly okolnosti. Zjistila jsem, že si každý na něco stěžoval. Kantoři prostě cítili potřebu, že je nutné, aby přišel někdo zvenku. Uvolila jsem se, že to budu já.

Můžete nastínit svoji vizi ohledně dalšího směřování gymnázia?
Promiňte, ale zatím o ni mluvit nebudu. Omlouvám se. Samozřejmě jsem všechny materiály předložila ke konkurzu. Vidím, že je na škole spoustu dobrých věcí, na které bych chtěla navázat. Jsou ale věci, které bych dělala úplně jinak. Mimo jiné je potřeba narovnat mezilidské vztahy.

Takže souhlasíte, že je nutné stmelit učitelský sbor?
Pokud to bude v mých silách, tak to ráda udělám. Nechci se nijak vyvyšovat, ale myslím si o sobě, že jsem velmi nestranný člověk, že jsem naprosto nezávislá, nezkorumpovaná. Tím, že jsem zvenku, nejsem zapojená do nějakých přátelských či nepřátelských vazeb. V tuto chvíli dokonce ani nevím, jak kdo učí. O tom si udělám naprosto nezávislou představu. Myslím si, že jsem člověk velmi spravedlivý.

Co říkáte na fámy ohledně politického rozhodnutí rady kraje…
Vím, že je mi podsouváno, že jsem paroubkovec nebo rathovec a tak dále. Nikdy jsem nebyla členem žádné politické strany. Nejsem ani stoupencem žádného politického křídla. Politické podsouvání se mě dotýkalo hodně. Až nepříjemně… S radní Janou Krejsovou jsem třeba poprvé v životě mluvila až během konkurzu. Ostatně, z radních neznám téměř nikoho. Znám jen jednu členku, se kterou jsem před více než dvaceti lety učila ve Větřní. Od té doby jsme se potkávaly vyloženě sporadicky. Myslím si, že politika do školy nepatří. Do žádné školy.

Loučení s Anežkou pro vás musí být velmi těžké…
Na Anežce jsem už 21 let. Vlastně od začátku zřízení školy. Jsem s ní tedy velmi svázaná. Bylo to pro mě velmi těžké rozhodování, jestli ji opustím… Samozřejmě se mi bude stýskat. Mám ráda kolegy, studenty. Vím, že máme nadstandardní vztahy. Už jsem se s tím ale vyrovnala. Myslím si, že není důvod, i když budu působit jinde, abych své kolegy nevídala.