K větřínským dobrovolným hasičům se Petr Vrážek přidal jako osmiletý chlapec. V sobotu se mu spolu s dalšími zasloužilými členy sboru u příležitosti oslav 125. výročí založení jednotky dostalo uznání za celoživotní nasazení v boji proti ohni i dalším živlům.

„K prvnímu zásahu jsem se dostal už jako školák. K ohni jsme sice mohli jezdit až od 18 let, ale tenkrát, když hořelo v Kájově na úvrati, zrovna dospělí nebyli k sehnání. A tak mě a ještě stejně starého kamaráda vzali hasiči, kteří se po vyhlášení poplachu sešli, k zásahu také,“ vybavil si Petr Vrážek. Přestože dnes patří ke trojici členů sboru, která už k zásahům nevyjíždí, hasičinu na hřebík úplně nepověsil. „Je to zkrátka můj velký koníček,“ zdůvodnil.

Zakladatel Spiro

Hasičský sbor založil v roce 1885 někdejší provozovatel větřínské papírny Ignác Spiro k ochraně svého závodu, jeho zaměstnanců, ale i obyvatel Větřní. V roce 2007 přestaly hasičskou jednotku zřizovat papírny, a tak ji pod svá křídla vzala obec. „Řekl jsem si, že něco zrušit je jednoduché, ale pokračovat v něčem, co má tradici, už chce určité úsilí,“ vysvětlil František Beránek, jenž pracoval jako vedoucí směny hasičů v papírnách a dnes zastává funkce velitele i starosty větřínské dobrovolné jednotky.

Dějištěm sobotních oslav, které zpestřila ukázka práce českokrumlovských profesionálních hasičů a také taneční zábava, byl nový areál v Šumavské ulici. O něj se hasiči dělí s technickými službami obce, je zde také sběrný dvůr. „V objektu dříve sídlila domovní správa, poté jej měla pronajatý soukromá firma. Když areál opustila, podařilo se nám získat dotace na jeho rekonstrukci,“ připomněl starosta Větřní Jiří Kubík. Doplnil, že dnes tady mají dobrovolní hasiči k dispozici dvě garáže s technickým zázemím, klubovnu s kuchyňkou, kancelář nebo šatny. A od soboty také lavičku s věnováním, kterou jim přivezli kolegové z partnerského sboru v německém Sonnebergu – prý aby měli kde odpočívat po náročných zásazích.

Větřínská jednotka se může pyšnit nejen svým zázemím, ale také technikou, kterou mají její členové k dispozici. „Máme vozidlo CAS 815, k různým výjezdům využíváme i dodávku, kterou nám obec zakoupila,“ vyjmenoval starosta a velitel sboru v jedné osobě František Beránek. Podotkl, že ku pomoci je hasičské jednotce rovněž nedávno pořízená přenosná motorová stříkačka PS 12.

Pomáhají i v regionu

Větřínští dobrovolní hasiči vyjíždějí k zásahům nejen na území své obce, ale jsou pravou rukou profesionálních hasičů také u požárů a dalších neštěstí na ostatních místech regionu. „Jejich pomoc jsme ocenili například při nedávném požáru skladu sena v Přídolí, uplatnili se rovněž při likvidaci následků lokálních záplav,“ ocenil velitel českokrumlovské požární stanice Jaromír Maurer.

Veliký krok dopředu podle něj Větřínští učinili i díky vybudování nového zázemí pro hasiče. „Zdejší jednotka se teď v tomto směru může rovnat například se sbory dobrovolných hasičů ve Vyšším Brodě, Benešově nad Černou nebo Loučovicích,“ dodal Jaromír Maurer.