To zažila v pátek kolem 15.20 hodin i jedna žena v českokrumlovské nemocnici. Na téměř chirurgický zákrok si musela pozvat kupodivu ne místní lékaře, ale krumlovské hasiče.

Ti tentokrát vyměnili mohutné pneumatické kleště na střihání plechu havarovaných aut za malé kleštičky a spěchali do nemocnice.

Syn ošperkované ženy si totiž při návštěvě v nemocnici všiml, že matce hodně otekly ruce a pět zlatých prstýnků jí nateklé prsty nebezpečně škrtí. Protože zjistil, že si s daným problémem musejí nějak poradit sami, zavolal hasiče.

„Kluci se vybavili nejenom štípacími kleštěmi, ale také tenkými plíšky, které pod prstýnky zasunuli. Poté přestřihnout prsteny bylo už snadné, protože naštěstí byly zlaté. U ocelových by to byl problém,“ vyprávěl v pondělí ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

„Hoši byli ale také připraveni v případě potřeby odbrousit prstýnky s pomocí frézky jiným způsobem,“ dodal.

Nedejte se ale zmýlit. Profesionální přístup a jemný, téměř chirurgický zákrok hasičů neznamená, že prstýnky na naběhlých prstech přestřihávají jak na běžícím pásu. Jak na prstýnky vyzrají, promysleli hasiči ještě, než vyjeli.

„V dílně nastříhali plíšky, vzali si nástroje včetně kotoučové frézky a kleští, a jeli,“ přiblížil Pavel Rožboud. „Prstýnek na oteklém prstě řešili už jednou v minulosti, kdy na naši stanici přišla dívka, která zřejmě trpěla alergickou reakcí na chirurgickou ocel. Ale tehdy ji s tím hasiči poslali do krajské nemocnice.“

Od pátka tedy hasičům ve vybavení přibyla nová pomůcka. Plíšky se osvědčily, a tak se staly součástí kufříku v zásahovém autě. Alespoň do té doby, než je odtud někdo vyhodí … prstýnky se přece jenom nestřihají zase až tak často. I když po úspěchu v nemocnici … kdo ví.