Novou hasičárnu slavnostně otevřeli hasiči spolu s vedením obce Rožmitál na Šumavě. Hasiči tak nejenom mají kam dávat hasičskou techniku, ale získali také zázemí pro sebe. Prostory v ha᠆sičárně ale budou moci využívat Rožmitálští i pro jiné účely.

Kolik to stálo Rekonstrukce staré budovy vyšla na více než devět milionů korun. Obec čistě na zbrojnici obdržela dotaci od Ministerstva vnitra a Jihočeského kraje. Tento příspěvek přesáhl 2,5 milionu korun.

„Na hasičskou zbrojnici jsme nechali zrekonstruovat starý objekt, který v minulosti sloužil jako jídelna s kotelnou, pak také jako restaurace, hotel. V posledních letech to byla chátrající budova,“ popsala starostka Rožmitálu na Šumavě Alena Ševčíková. V přízemí budovy je nyní garáž na hasičskou techniku, takže hasiči už ji nemusí schovávat do plecho᠆vé garáže, kde měli i všechno ostatní. „V patře jsou dvě klubovny,“ říká Alena Ševčíková. „V jedné je zázemí pro hasiče, kde mají i šatny a sociální zařízení.“

Druhá klubovna bude sloužit pro děti a hasičskou mládež. „A první velká místnost bude také sportovní centrem, kde třeba bude fitness a podobně,“ doplnila starostka. „Je to moc hezké,“ je spokojena. „Jsme rádi, že jsme tak zachovali tu budovu na zbourání a že hasiči mají konečně pořádné zázemí.“ Nová zbrojnice nespadla hasičům do klína jen tak. Sami také při stavbě přiložili ruku k dílu. Organizovali brigády a mimo jiné vyřezávali pryč staré kotle. „Moc jim i firmě děkuji za pomoc,“ říká starostka.

Součástí hasičské techniky v Rožmitále je nový devítimístný dopravní transportér a obec se bude snažit získat pro své hasiče ještě pořádnou novější autocisternu.

Na slavnostní otevření nové hasičárny přišlo plno lidí včetně zástupců jiných hasičských sborů, kraje,obce a všech, kdo se na stavbě podíleli. Cedulí s označením bude zbrojnice vybavena později.