Společné jednotce dobrovolných hasičů dají nejspíš vzniknout obce Větřní, Světlík a Bohdalovice. Vyřeší se tím problém, kdy má Světlík svoji jednotku nefunkční a Bohdalovice ji dokonce nemají vůbec. Větřní podá tedy svým sousedům pomocnou ruku. Pokud tedy takový záměr odsouhlasí zastupitelé.

„Je to celkem logické řešení, které se dá opravdu pochopit. U Světlíku byly ale trošku pochybnosti kvůli vzdálenosti, která není úplně zanedbatelná. Bohdalovice jsou přece jenom proti tomu hned za rohem,“ řekl větřínský starosta Jiří Kubík. Podle něj se nyní čeká, až Světlík pošle vzor smlouvy, který dostal od profesionálních hasičů. Pak se bude jednat dál.

„Je to vlastně takový návod, jak postupovat ohledně smlouvy o společné spolupráci. Nyní záleží jen na tom, jestli se všechny tři obce dokážou domluvit,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

Jednotka bude stejná

Záměr spojení už zastupitelé ve Světlíku odsouhlasili. Podle slov starosty Michala Zahoráka by nadále fungovala beze změn větřínská zásahová jednotka. Žádné nové složení není ani příliš reálné.

„Je to bohužel nemožné. Nemáme na to lidi ani techniku. Sice máme v jednotce devět členů, ale ti prostě nemají pořádně možnost zasáhnout, pokud se něco stane,“ řekl Zahorák.

Největším problémem totiž je, že se Světlík potýká s velkou nezaměstnaností. Prostě v obci ani okolí není práce. Většina obyvatel je tedy nucena dojíždět třeba až za hranice Českokrumlovska.

„Ono je hezké říct, že musíme mít stanovenou jednotku, jenomže když tu přes den nikdo není, je to těžké. Je také otázkou, jestli vůbec zaměstnavatel dotyčného člověka uvolní, pokud bude někde hořet. A jestliže uvolní, musí pak jet hromadu kilometrů. Je to prostě nepříjemné a moc řešení se nám příliš nenabízí,“ řekl Zahorák.

Sbor nežije

Ve Světlíku ani neexistuje sbor dobrovolných hasičů. Vyhlídky, že by se to v budoucnu mohlo změnit, jsou pesimistické.

„Prostě tu není nikdo, kdo by se toho chopil. Mladí nám z obce kvůli nedostatku práce utíkají, takže tu zůstává starší generace. A bohužel se to asi jen tak nezlepší. Nemáme třeba ani žádné obecní byty, takže nikdo nový nepřijde.“

V Bohdalovicích je takřka na chlup stejná situace. „Proto jsme požádali obec Větřní, jestli by nebyli tak hodní, že by jejich hasiči za naši jednotku zaskočili. Tím by se celý problém vyřešil,“ řekl bohdalovický starosta Jaroslav Kočíř.

O vytvoření společné jednotky ve Větřní se poprvé začalo mluvit v říjnu minulého roku, kdy ve Světlíku hořela rašelina, a místní hasiči se nedokázali sejít.