V 16.15 hodin jim bylo nahlášeno zvíře pověšené ze stráně.

Hasiče přivolal muž, který bydlel nedaleko stráně u Chlumu, odkud se neustále ozývalo mečení. Zavolal proto hasiče, jestli by se tam raději nejeli podívat.

„Zjistili jsme, že asi 20 metrů od silnice na příkrém svahu stráně uvízla koza nebo kozlík, která zřejmě sjela ze stráně a zahákla se za keře,“ líčil v úterý velitel zásahu Petr Kováč.

„Zvíře nemohlo tam ani zpátky, jinak hrozilo, že spadne dolů. Nevíme, jak dlouho tam viselo na pražícím slunci, bylo dehydratované,“ přiblížil.

Hasiči k bílé koze traverzovali bokem po příkré skalnaté stráni, pak ji popadli a snesli dolů k autu. „Tam nám ještě utekla, takže jsme ji museli chytat,“ smál se velitel.

Kozu pak naložili do auta a odvezli na hasičkou stanici. Protože nevěděli, jak dlouho u nich bude koza pobývat, než se najde majitel, potřebovali jí sehnat něco na posilněnou. „Zavolali jsme tedy starostovi Kremže a ten k nám poslal někoho se senem,“ vyprávěl Petr Kováč.

„Byla to blesková akce,“ říkal starosta Křemže Josef Troup. „Obrátil jsem se na vedoucího služeb, které mají ve svém areálu provizorní záchytnou klec pro psy, aby přivezl seno a něco, co kůzle potřebuje a mezitím jsme to vyhlásili obecním rozhlasem. Ale když dojel k hasičům, seno už nebylo potřeba, protože se tam setkal s majitelem kůzlete, který se zrovna vrátil z práce a na hlášení rozhlasem ihned zareagoval.“

Majitel vyprávěl, že si před nedávnem koupil dvě kůzlata, která si ještě na nové prostředí nezvykla, a jedno uteklo.

„To je můj druhý zážitek s kozou v roli starosty. První jsem měl krátce po svém nástupu do funkce. Jedna stará paní mi přivedla toulavou kozu, která jí okusovala muškáty. A jak ji ke mně vedla na provázku, nevšimla si, že jí koza žere rohlíky v tašce, kterou si paní nesla přes rameno. Tak paní přišla o muškáty i rohlíky,“ zavzpomínal s úsměvem Josef Troup.