Ale jen hasiči a zdravotníci si v polovině tohoto týdne na vlastní kůži vyzkoušeli, co obnáší zachraňovat někomu v takové výšce a v takových prostorách život.

„Pět minut před devátou hodinou ranní byl na tísňovou linku 155 nahlášen srdeční kolaps osoby na ochozu zámecké věže v Českém Krumlově,“ uvedl ke středečnímu taktickému cvičení Pavel Rožboud z českokrumlovského Hasičského záchranného sboru.

Na věž tak vyrazili jak hasiči, tak i záchranka. „Lékař na ochozu věže provedl resuscitaci pacienta a jeho stabilizaci. Poté byl pacient umístěn na vakuová nosítka a transportován vnitřním schodištěm věže,“ doplnil Rožboud.

To byl totiž ten nejdůležitější moment cvičení, protože pacienta je možné transportovat dolů několika způsoby. Buď tím nejjednodušším, kdy si lidově řečeno hasič naloží nemocného na záda a seběhne s ním schody během chvilky, nebo i za pomoci speciální lanovky venkovní stranou věže.

To ale bude námětem až dalšího cvičení. Teď si potřebovali hasiči a především zdravotníci vyzkoušet transport úzkými prostorami některých schodišť.

A celkový čas? Hasičům a zdravotníkům se podařilo i s kontrolními přestávkami zdravotního stavu pacienta v mezipatrech, dostat nešťastníků z věže dolů za osm minut.

Celková doba zásahu od příjezdu, vynesení přístrojů, stabilizace na ochozu a transport jednoho pacienta do sanitky dosáhla na 40 minut. Samozřejmě, jak dodávají hasiči, byl to cvičný čas, v ostrém zásahu by se odvíjel od zdravotního stavu pacienta.