Když přišla nabídka přidat se k ženskému družstvu zubčických dobrovolných hasičů, neváhala devětadvacetiletá Petra Poslová z Českého Krumlova ani vteřinu. A ač hasičskou uniformu zatím nevlastní, se svým družstvem již stačila vybojovat pro Zubčice první místo v okrskové soutěži.

Hasičkou jste se toužila stát už od mala?
Ano, již jako malá holka jsem obdivovala povolání profesionálních hasičů a zajímala se o vše, co se týká hasičství. Dokonce i přítele jsem si vybrala z řad profesionálních hasičů.

Jak dlouho už u hasičů působíte a jak jste se k nim dostala?
U zubčických dobrovolných hasičů jsem oficiálně teprve od 21. listopadu loňského roku, kdy byli v rámci výroční schůze přijati noví členové sboru. Neoficiálně jsem však ve sboru působila už dříve.

K dobrovolným hasičům mě přivedl můj švagr Aleš Kališ, který je velitelem zásahové jednotky SDH Zubčice. Když jednoho dne přišel s nápadem založit ženské družstvo a zúčastnit se okrskové soutěže v požárním sportu, ani vteřinu jsem nezaváhala, a stala jsem se tak první členkou ženského družstva v Zubčicích.

Jak se družstvo hasiček v Zubčicích formovalo dále?
Netrvalo dlouho a přidaly se i ostatní členky. Historicky první ženské družstvo v Zubčicích tak bylo na světě. Menší problém byl jen v tom, že jsme se daly dohromady asi jen tři měsíce před okrskovou soutěží, takže pro nás všechny bylo náročné zvládnout celou přípravu na naši první okrskovou soutěž, ale díky pilnému tréninku a skvělému vedení Aleše Kališe jsme v plné síle nastoupily 8. května loňského roku na start naší první soutěže.

Výhodou pro nás bylo, že se okrsková soutěž konala u požární nádrže v Zubčicích, takže jsme těžily z devízy domácího prostředí a znalosti terénu. Pomohlo nám možná i to, že jsme vlastně v podstatě ani nevěděly, do čeho jdeme. Naděje na lepší umístění nám nedávaly ani naše soupeřky z Věžovaté Pláně a Velešína.

Jak jste se nakonec v soutěži umístily?
Když doběhlo poslední družstvo, s údivem jsme zjistily, že jsme vyhrály. Bylo to překvapení nejen pro nás, ale také pro soupeřky a přihlížející diváky. Nikdo tomu nechtěl věřit. Náš úspěch ještě umocnili zubčičtí muži, kteří také vyhráli. Družstvo zubčických dětí navrch obsadilo čtvrté místo. Takže bylo co oslavovat.

Chystáte se váš loňský úspěch letos obhájit?
Na letošní soutěž už pojedeme v roli favoritů a obhajoba loňského vítězství nebude jednoduchá. Všichni si ze začátku mysleli, že se ani nedáme dohromady a že nás první vystoupení na soutěži odradí od dalších tréninků a klání, ale už se všechny těšíme, až na jaře opět začneme trénovat.

Motivací je pro nás i příslib nového vybavení pro družstvo – alespoň trička se znakem dobrovolných hasičů za první místo si určitě zasloužíme, snad se časem, po dalších prvních místech v soutěži, dočkáme i té uniformy. (Smích)

Jak vidíte svou budoucnost u zubčických hasičů?
Dostala jsem nabídku, že bych se mohla stát členkou zásahové jednotky SDH Zubčice, ale ženy mohou působit v zásahové jednotce jen v roli zdravotníka. Proto mě tato nabídka neoslovila. Kdyby byla možnost dostat se přímo k zásahům, tak bych neváhala ani minutu.