Závod ale není určený jen pro vodní záchranáře. Přihlásit se mohl každý, kdo umí plavat s ploutvemi. „Samozřejmě jsou tam dané podmínky, závodník musí mít neoprén, ploutve, masku a šnorchl," vysvětlil Vladimír Augsten, člen krumlovské vodní záchranné služby. „Ale jinak to není ničím omezeno."

„Máme tu známé, ti jsou u vodních záchranářů, tak jsme se na ně přišli podívat," svěřil se jeden z diváků, František Fošum z Českého Krumlova. „Dneska hlídáme s manželkou vnučku Martinku, té se to tady taky moc líbí ."

V kategorii mládež do závodu nastoupili mladí záchranáři, kteří chodí pravidelně trénovat do bazénu a každý měsíc jezdí na Lipno. „Jezdí na základnu v Dolní Vltavici," přiblížila výcvik Petra Smetanová, maminka letošní vítězky v kategorii dívek. „Bez ohledu na počasí, v zimě i v létě."

Ze břehu závod sledovaly i další budoucí záchranářky. „Po závodě budeme házet záchranářským míčem a pytlem, ti starší budou jezdit na raftu a bude i ukázka se záchranářským psem," popsala čtrnáctiletá Mája Krbcová z Českého Krumlova, která od čtyř let plave závodně a od jedenácti dělá vodní záchranu.

Do záchranářského kroužku chodí i osmiletá dvojčata Jitka a Lucie Novotných z Českého Krumlova. „Na kroužku hlavně plaveme, potápíme se nebo taháme s pásem panáky," popsala Jitka. „Já ještě nevím jistě, jestli budu záchranářka, chci se ale pořádně naučit plavat."

V kategorii mužů zvítězil již podesáté Filip Toul z Českých Budějovic. „Zatím jsem to tady vyhrál pokaždé. Před osmnácti lety jsem plaval závodně, teď hraju podvodní ragby," řekl. Jeho týmový kolega Stanislav Dlouhý, který je zároveň záchranář, vyhrál kategorii mužů nad 40 let. V kategorii žen zvítězila záchranářka Simona Zrůstová.

Mezi diváky byl i starosta města Dalibor Carda, který po závodu absolutnímu vítězi závodu Filipu Toulovi předal putovní pohár starosty města.
Všichni ocenění dostali keramickou sošku vodníka, kterou pro ně vyrobili žáci výtvarného oddělení českokrumlovské základní umělecké školy.