„S Václavem Havlem jsem se poprvé setkal poté, co město vstoupilo v roce 1992 na seznam památek UNESCO. Byla to velká celorepubliková událost. Dnes už nově přistupující takovou všeobecnou pozornost nemají," vypráví Jan Vondrouš.
Tehdy prý byl pozván na Pražský hrad spolu se zástupcem pražského primátora a starostou Telče.

„Byl to ohromný pocit. Kdo se kdy setká s prezidentem. Přijeli jsme auty až na hrad, a zažili jsme od stráže v bráně – namísto zadržení bajonety – salutování a vzdání cti. Samotné setkání bylo velice příjemné. Ten zdánlivě neuspořádaný a neobratný rozhovor, který nakonec vždy vyústil pocitově v něco hlubokého, se nedá úplně popsat slovy," vzpomíná Jan Vondrouš.

Podruhé se setkal s prezidentem Havlem při jeho oficiální návštěvě Českého Krumlova.
„On nevyžadoval žádnou zvláštní péči, dokonce si i sám zařídil oběd, a zcela nečekaně mě k němu pozval. Nic oficiálního. Měli jsme čas si hodinu a půl popovídat, hlavně o filozofii té doby, o našem fungování a nezkušenosti se zastupitelskou demokracií. Dneska se to zdá jako legrace, ale tehdy to sranda vůbec nebyla. Z tuhého centralismu a vlády jedné strany jsme najednou přešli do období vlastní odpovědnosti, a měli jsme rozhodovat sami o sobě. Povídat si o tom, bylo velmi povzbuzující a příjemné. Václav Havel byl velmi lidský," konstatuje Jan Vondrouš.

Další setkání s Václavem Havlem zažil v roce 1995 v Kutné Hoře, v souvislosti se založením dobrovolného svazku měst, Česká inspirace. Václav Havel tehdy dokonce svazku propůjčil do propagačních materiálů svůj neoficiální znak, dobře známé srdce.
Další společná setkání nastávala například při odjezdu prvních našich vojenských kontingentů na Balkán.


„Dá se říci, že jsme byli v dobrých přátelských vztazích, včetně tehdejšího prezidentova kancléře Karla Schwarzenberga, který měl k Českému Krumlovu osobní vztah, a velmi nás spojilo i to, že můj děda býval správcem jednoho menšího schwarzebergského panství," vysvětluje Jan Vondrouš.

Doba Václava Havla je pro něj dobou dobré politické kultury, která je prý asi za námi. „Když byl Václav Havel Ve funkci, cítil jsem zastání a jistotu, že jde vše dobrým směrem," říká Jan Vondrouš.

Autor: Jan Houska