Velkolepé a důstojné. Tak hodnotí poslední rozloučení s exprezidentem Václavem Havlem převor vyšebrodského kláštera Jan Justin Berka. Ten se pátečního ceremoniálu v pražské katedrále sv. Víta zúčastnil coby koncelebrant po boku arcibiskupa, biskupů a představených dalších českých klášterů. Václava Havla poté spolu s ostatními vyprovodil na jeho poslední cestě z Hradu.

V katedrále Jan Justin Berka usedl jen kousek od hlavního oltáře, tedy nedaleko rakve s ostatky Václava Havla, ale i lavic, v nichž zasedla Dagmar Havlová, prezident Václav Klaus s chotí i členové vlády.

„Bylo to velmi důstojné rozloučení. Pan prezident si ho zasloužil. Všichni prezidenti a státníci, kteří se obřadu zúčastnili a které jsem měl možnost přímo v katedrále i zahlédnout, jenom dokazují význam Václava Havla pro naši zemi a celý svět,” uvedl převor Jan Justin Berka. I na něj mše působila velmi dojemně. „Velmi emotivní byla například chvíle, kdy se chrámem neslo Requiem Antonína Dvořáka v podání České filharmonie,” podotkl převor.

Osobně si s žádným vzácným hostem velkolepého rozloučení ruku nepodal. „Dostal jsem sice pozvání na číši vína do Španělského sálu Pražského hradu, ale než jsme rakev s ostatky Václava Havla doprovodili až k autu, bylo skoro půl třetí. A protože je Šumava daleko od Prahy, vydal jsem se hned po pohřbu zpátky k nám, do vyšebrodských lesů,” vyprávěl včera Jan Justin Berka.

Hladký průjezd až do pražského Arcibiskupského paláce mu umožnila pozvánka a také takzvaná kartička kněze. „Bezpečnostní opatření byla opravdu důkladná,” potvrdil z vlastní zkušenosti převor vyšebrodského kláštera. „Naštěstí jsem neměl problémy ani s parkováním, auto jsem mohl nechat odstavené přímo v areálu Arcibiskupského paláce. Ale na vlastní oči jsem viděl, že kdo se ten den vydal do Prahy autem, neměl to vůbec lehké,” poznamenal Jan Justin Berka.

Sám si Václava Havla velmi váží. „Vždyť i jemu my, cisterciáci, vděčíme za to, že jsme se po éře totality mohli vrátit zpět do Vyššího Brodu. Tím, že Václav Havel po revoluci bez jakýchkoliv průtahů podepsal příslušný zákon, byl navrácen majetek i dalším řádům,” doplnil převor.