Obyvatelé ulic Čechova a Roháče z Dubé si za poslední měsíce prožili spoustu nepříjemností spojených s kompletní obnovou těchto ulic v Havlíčkově kolonii.

Podle místních to ale stálo za konečný výsledek. Odměnou jim je nová vozovka, vydlážděné chodníky s bezbariérovými nástupy a další bezpečnostní prvky. Rekonstrukce se blíží ke svému konci a včera už se pracovalo jen u Mlýnské stoky.

Kompletní obnova zmíněných ulic začala v březnu. „Kromě zmíněného byly rekonstruovány hlavní kanalizační řad, vodovod a v místě je nové veřejné osvětlení. Součástí stavby byla také přeložka parovodu, “ shrnul rozsah prací náměstek primátora Kamil Calta.

A co na to místní? „Pohyb ulicí často nebyl ideální, do domů se natahalo spoustu bahna. Ještě nemáme hotové sklepy, kde se pracovalo na nové kanalizaci. Včera jsem myla okna, špíny bylo opravdu hodně. Výsledek je ale dobrý, alespoň myslím. Určitě jsem ráda, že stihli v termínu návrat autobusů MHD,“ hodnotila rekonstrukci místní obyvatelka Anna.

Podle sdělení primátora města Juraje Thomy si rozsáhlá obnova ulic vyžádala bezmála 50 milionů korun. „Náklady na Čechovu ulici byly 34,5 milionu a na komunikaci Roháče z Dubé přes 15,4 milionu korun, přičemž stavba je částkou více než 32,3 milionu spolufinancována z dotačního programu ROP NUTS II Jihozápad,“ vyčíslil primátor.

Ještě včera byl pro automobilovou dopravu úsek uzavřen, ale i to by měla být brzy minulost. Autobusy MHD už totiž ulicí projíždějí. „Linka 12 se už v pondělí vrátila na původní trasu ulicemi Čechova, Marie Vydrové a Dukelská, “ potvrdil Radek Filip z dopravního podniku města.

Ve velké části si už sice lidé od oprav oddychli, na další úsek se ale brzy stroje vrátí. Město totiž plánuje na příští rok druhou etapu rekonstrukce ulice Čechovy v úseku od Mlýnské stoky až do křížení s ulicí Žižkovou.

„Předpokládaný náklad této investice bude asi čtyřicet milionů korun a rozsah prací bude stejný jako v první etapě. Zahrnovat bude také rekonstrukci mostu přes Mlýnskou stoku,“ doplnil náměstek primátora Kamil Calta s tím, že zahájení prací bude pravděpodobně na přelomu března a dubna 2012.

Obyvatelé Čechovy ulice, kteří už mají rekonstrukci za sebou, pak mají doporučení pro ty, které čeká příští rok. „Hlavně trpělivost. A ať si určitě nikdo před odchodem do práce nezapomene zavřít okna, jinak může utírat prach každý den. A ti, kteří v ulici parkují, ať začnou včas hledat nové místo,“ shodly se seniorky, které včera zametaly nově vydlážděný chodník.