Vymýtit z města hazard a pomoci k zajištění klidu v nočních ulicích města, anebo nechat herny v provozu bez omezení a neplést po letošním přijetí vyhlášky regulující provozní dobu restaurací a barů další bič na podnikatele působící v Kaplici?
Ze dvou nabízených možností se kapličtí zastupitelé v pondělí večer přiklonili k té první. Tím, že zvedli ruku pro vyhlášku o zákazu některých sázkových her, zamezili místním podnikatelům provozovat výherní hrací přístroje a některé sázkové hry. A to na celém území města, tedy včetně osad přilehlých ke Kaplici.
Zastupitel Karel Mach (ODS) sice navrhl, aby zákaz neplatil plošně, tedy aby ve městě zůstala zóna vyčleněná pro obdobné podnikání, většina zastupitelů ale hlasovala pro úplný zákaz.
S tím nesouhlasí provozovatel jedné z kaplických heren Vojtěch Marek. „Totální zákaz je špatný. Nějaké omezení, určení si podmínek bych pochopil, ale úplný zákaz s sebou přinese jen problémy, například v podobě provozování heren načerno. A to neříkám sám, stejný názor mají i další provozovatelé heren,” řekl.
Vojtěch Marek situaci přirovnal k zákazu hazardu v éře socialismu. „Tehdy se také hrál černý petr nebo mariáš po bytech. Jestli to zastupitelé chtějí tlačit tímto způsobem, tak prosím,” doplnil.
Podle starosty Kaplice Pavla Talíře však má vyhláška svůj smysl. „V některých případech byly herny součástí restaurací nebo barů. A ve chvíli, kdy úderem půlnoci v souladu s platnou vyhláškou přestali provozovatelé těchto podniků své hosty obsluhovat, zůstala otevřena herna, na jejíž provoz se původní vyhláška nevztahuje. Tím pádem některé podniky zůstávají ve městě otevřeny non-stop. A tomu chceme novou vyhláškou zamezit,“ vysvětlil Pavel Talíř.
Vedle snahy zajistit pořádek v ulicích města jsou podle kaplického starosty neméně důležitým důvodem pro přijetí vyhlášky i negativní sociální dopady hazardních her na místní obyvatele. „Ročně město lidem vyplácí 60 milionů korun na sociálních dávkách. Část těchto peněz přitom skončí právě ve výherních automatech,” zmínil.
Ačkoliv na poklidný průběh jednání zastupitelů dohlíželi i kapličtí strážníci, nikdo z přítomných hostů se k rozhodnutí volených zástupců občanů nevyjádřil. O slovo se přihlásil pouze Jan Šnajdr ze Sdružení zábavního průmyslu UNASO.
„Chci poprosit, abyste se k tomuto tématu v budoucnu ještě vrátili a zamysleli se nad tím, zda by nešlo některé provozovny standardizovat. Myslím, že vedle heren, před nimiž bych se otočil i já, jsou rovněž takové, které si nezaslouží šmahem shodit do příkopu, protože jsou kvalitní s téměř kasinovým režimem,” vyzval Jan Šnajdr zastupitele.
Podle Pavla Talíře však není pravděpodobné, že by nově přijatý předpis v nejbližší době doznal nějakých změn. A to i přesto, že do městské kasy díky provozování deseti heren jen vloni přiteklo 2,4 milionu korun.
Nařízení nabude účinnosti patnáctým dnem po dni jeho vyhlášení.
Podobnou vyhlášku jako v Kaplici v pondělí schválili také ve Větřní. Příští týden budou o přijetí vyhlášky rokovat zastupitelé ve Velešíně a Českém Krumlově, obdobný krok zvažují Vyšebrodští.
- výherní hrací přístroje
- sázkové hry provozované prostřednictvím tzv. centrálního loterního systému
- sázkové hry provozované prostřednictvím zvláštního elektronického systému