V Horní Plané za dětmi k jejich svátku přijela dětská herecká hvězda Martin Holec, jinak také Marek Barna v televizním seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Od kolika let se věnuješ herectví?
Vlastně už od pěti. Začal jsem hrát v ochotnickém souboru v Deštné u Jindřichova Hradce, kde bydlím a kde hrála i moje mamka. Asi tak od deseti let chodím do dramaťáku v zušce, a asi kolem 11 let jsem začal hrát v televizi a filmu. První větší roli jsem dostal v televizních povídkách Trapasy od Zdeňka Zelenky, kde jsem hrál s Jiřinou Bohdalovou. Bylo toho více včetně dabingu.

V Horní Plané jsi byl už loni, navíc jsi Jihočech, tak pro tebe Lipensko asi není neznámé …
Znám to tu docela dobře. Jezdím sem dost často za známým, se kterým se tu projíždíme na plachetnici.

Jaké to je být tak těsně spjatý se seriálem, nepovažuješ ho už trochu za svůj druhý domov?
V podstatě ano. Ordinace v růžové zahradě je součástí mého života, bude se mi stýskat, až to jednou skončí. Jezdím do Prahy natáčet třikrát týdně, někdy trvá natáčení týden v kuse. Je to různé. Dojíždění do Prahy mi nevadí. Jsem na to zvyklý. Praha je můj druhý domov. Jezdíme tam často, mám tam spoustu příbuzných, u babičky jsem zčásti vyrůstal.

A jak při takovém vytížení zvládáš školu?
Studuji osmileté gymnázium v Hradci a zatím to zvládám v pohodě. Mám jedničky dvojky, jenom trojku z matiky, ta je to jediné, co mi nejde. Na gymplu jsou ke mně ale docela tolerantní, za což jim moc děkuji. Z předmětů mě nejvíc baví dějepis a biologie.

A jak se na tvé vytížení dívají rodiče? Určitě ti vydatně pomáhají…
To ano, strašně. Někdy z toho nejsou nadšení, ale jsou rádi, že dělám to, co mě baví. A natáčet seriál mě baví moc. I když nemám moc rád smutné scény. Teď jsme natáčeli scénu, ve které mám brečet. Takže jsem hodinu pořád brečel. Poprvé jsem brečel sám, ale při dalších opakováních už to nejde, tak mi pomáhali plačícími tyčinkami. Jenomže z nich pak bolí oči, což se taky stalo.

Co máš ty a Marek Barna společného? Máte podobnou povahu?
Oba dva máme prořízlou pusu. Ale jinak mi připadá, že mu jeho máma toleruje hodně věcí, které by normálně synovi jiné mámy jen tak neprošlo.

Máš nějaký sen, jakou roli by sisi chtěl zahrát?
Sen mám. Moc rád bych si zahrál v hodně dobrodružném filmu, v něčem podobném jako Letopisy Narnie. Ale nejde mi ani tak o dobrodružný děj filmu, jako o to dobrodružství při jeho natáčení.

Co se Martina Holce ptaly děti:

Umíš brejk? "Co to je (smích)? Samozřejmě tuším, jaký to je tanec, ale neumím ho."

Líbí se ti tady nějaká slečna nebo žena? "Ještě jsem neměl čas se pořádně rozhlížet, ale určitě by se tu řada takových slečen našla."

Jaké máš rád jídlo? "Palačinky, jahody, prostě sladké věci."

Děláš nějaké domácí práce? "Sedím u počítače a programuju (smích)."

Čím jsi chtěl být? "Vším možným. A herec vlastně může být vším možným."