Plno zajímavostí a informací o historii Benešova se podařilo sehnat a dát dohromady všem, kdo se na vytvoření nové historické expozice podíleli. Slavnostně ji v pátek otevřeli starostka Benešova nad Černou Veronika Zemanová Korchová a Willi Sonnberger, rodák z bývalého Německého Benešova na Šumavě. Historická expozice má dvě části. První v přízemí je věnovaná osobnostem Benešova nad Černou, které v obci zanechaly nesmazatelnou stopu. Druhá část v horním patře ukazuje dění v letech 1944 až 49, kdy to byl Deutsch Benešov a Benešov nad Černou. Zaměřuje se především na odsun německého obyvatelstva a dosídlení Benešova. „Náš Benešov nad Černou má až fenomenální nádhernou historii,“ uvedla starostka.

„Začínám myšlenkou našeho největšího rodáka Josefa Gangla,“ řekla Veronika Zemanová Korchová. „Rozvoj národa je možný pouze tím, že si lidé neustále připomínají odkaz předků. Na tento odkaz naše historická expozice poukazuje. Historie Benešova nad Černou je velmi široká, takže jsme do expozice mohli zařadit pouze část. Věříme, že budeme pokračovat a expozici pořád rozšiřovat.“

Na přípravě se podílelo množství lidí. Podle slov starostky nejvíce práce odvedl badatel historie Pavel Mörtl. „Snaží se, aby vše bylo historicky podloženo, a objíždí všechny archivy, aby si informace ověřil. Vše si opravdu řádně zjišťuje,“ vyzdvihla jeho práci starostka.

Další významný pomocník byl Radek Ocelák, jenž se zabývá rumunskými Slováky a jejich reemigrací. Dále již zmiňovaný Willi Sonnberger, který poskytl do expozice různé materiály. Podobně významně přispěli místní manželé Markéta a Štefan Čajanovi a mnozí další.

Expozici doplňují rovněž vitríny i figuríny oblečené do dobových krojů, věci, které si rumunští Slováci přivezli s sebou a zachovaly se do dneška, nebo rozmanité historické listiny, o dobových fotografiích ani nemluvě.

Expozice vznikla v rámci projektu Grenzenlos Radfahren am Grünen Band Europa, který by podpořen v rámci programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika.