Mráz uzavírá hladiny vod a stejně tak pokryl ledovým krunýřem hladinu lipenského jezera. Jenomže pozor, rozhodně na led lipenského jezera ještě nezkoušejte stoupat. Led ani zdaleka není dostatečně silný a navíc je třeba mít na paměti, že na různých místech jezera má různou tloušťku.

Natěšení bruslaři si tedy ještě budou muset na přípravu ledové dráhy nějakou dobu počkat. „Led sice je, ale slabý, na dráhu to rozhodně není,“ potvrdil v pátek Luděk Štěpánek z Kulturního a informačního centra v Horní Plané.

Stejně mluví i Martin Řezáč ze společnosti Lipno Servis. „Rozhodně led necháváme v klidu, aby někdo nedostal šílený nápad jít ho testovat. Určitě nechceme, aby se někomu něco stalo, takže opravdu na led jezera v žádném případě ještě nevstupovat,“ důrazně varuje.

„Sice mrzne, ale vůbec nedoporučuji na led stoupat,“ rezolutně radí i šéf českokrumlovských vodních záchranářů Milan Bukáček. „Je to velice nebezpečné. A všude není led stejně silný. Někde může unést deset lidí a o kousek dál, v místech, kde je proud, se snadno prolomí.“

Svazek lipenských obcí se dohodl, že letos nainstaluje u vstupů na led varovné a informační tabule s desaterem rad, jak se chovat na ledě. „Ty se v této chvíli připravují,“ přitakal Martin Řezáč.

Navíc se vodní záchranáři snaží dosáhnout toho, aby během „ledové“ sezony byli lidem k dispozici v případě potřeby.

„Chtěli bychom zkušebně sloužit na Modříně, kde mají buňku českobudějovičtí vodní záchranáři. Od 1. ledna by tam vždy o víkendech měla sloužit čtyřčlenná hlídka. Ale zatím je vše v jednání, potřebujeme pro hlídku zajistit zázemí, kde by měla například teplo a vodu,“ poodhalil novinku v úsilí záchranářů Milan Bukáček.

„Chystáme i výcviky a součinnostní cvičení spolu s horskou službou, zdravotnickou záchrannou službou i leteckou záchrannou službou, jejíž pomoc při zásazích je velice efektivní,“ řekl a doplnil, že 5. února se rovněž bude konat mezinárodní seminář záchrany osob z ledu.