Najednou, kde se vzaly, tu se vzaly, z nebe se do zelené trávy v sousedství zámecké zahrady snesly čtyři helikoptéry. Sice malé, většinou jenom pro jednu osobu, ale na rozruch, který způsobily, stačily.

Panečku, to se Rožmberkům, Schwarzenbergům a Eggenbergům ani nesnilo, jaké „kočáry“ budou jednou parkovat vedle jejich zahrady.

A jakoby to nestačilo, do večera se vrtulníky rozmnožily na pět kusů a jejich řadu uzavíral navíc ještě ohromný balón. Ač se zdálo, že jde o sraz vzdušných korábů, vše bylo dílem náhody.

To si jenom čtyři majitelé vrtulníků z různých koutů republiky včetně Slovenska smluvili schůzku na Lipně a zaletěli se na chvíli podívat do Krumlova. Zcela nezávisle na nich v pátém vrtulníků později přiletěla rodinka z Kolína.

„My jsme jenom letěli kolem,“ říkali manželé Svobodovi, kteří se prostě vydali na výletní okruh z Kolína do Kolína. Zatímco autem by do Krumlova jeli několik hodin, vrtulníkem tu prý byli za hodinku.

Ani posádka z balónu neměla s ostatními nic společného. Louku si prostě zvolila pro svůj start a za chvilku už tiše stoupala k nebi.