Na zimním stadionu vyrostla. Protože hokej hrával její bratr, u kluziště trávila čas odmalička. Proto je asi logické, že jednoho hokejistu má za muže a že syn jde v tátových stopách.

„Když jsem byla malá, bylo to spíš pro zlost. Vidím to i u své nejmenší holčičky, která nám říká, že hokej ráda nemá, protože táta i brácha jsou pořád na zimáku,“ vypráví Petra Zajícová, manželka sportovního manažera HC Mountfield. Na dětství má jen matné vzpomínky a přitom se kolem ledu pohybovala často, protože její maminka neměla hlídání, tudíž kam jel bratr, jela ona. „Asi jsem ani neprotestovala,“ usmívá se 41letá šarmantní blondýnka.

S Josefem Zajícem se poznala, když bratrovi bylo 18 let a s jejím budoucím mužem hrál za Pardubice. Poprvé ho potkala, když se šla s rodiči podívat na závěrečné zhodnocení sezony. „Moc jsem si ho tehdy nevšímala,“ komentuje se smíchem, jak na ni zapůsobil.

Fandila i v šestinedělí

Hokej ji baví hodně, pokud není nemocná, nevynechá jediný synův zápas. Stejně to dělala, když hrával manžel. Je oddaná fanynka, což nejlépe dokazuje fakt, že po narození syna šla na další zápas už v šestinedělí. „Když o něco jde, třeba když se hraje baráž, mám velké nervy a těžce to nesu,“ říká rodačka z Jičína.

Zatímco její tchyně byla jako fanynka všude vidět a slyšet, Petra Zajícová fandí v civilu, někde schovaná. Když se v zápase něco povede, nekřičí, spíš si s úlevou oddechne.

Že hokejem žije, pozná člověk i v jejich domku u Kladna, kde Zajíc léta působil. V jedné místnosti vytvořila manželovi síň slávy plnou dresů a fotografií.
V Budějovicích jsou druhým rokem, a byť pro ni platí, že doma je doma, na jihu se jí zalíbilo. „Je to krásné město, jak říká manžel, oproti Kladnu takové barevné a veselé. Bydlíme na Hluboké, tam je to úžasné,“ líčí své dojmy.

Změna pro ni opravdu znamená život. Ráda vzpomíná také na čtyři roky v Německu, kde Josef Zajíc hrál. Spřátelili se tam s Jergušem Bačou a Petrem Guldou, s nimiž se vídají dodnes. „Ty roky byly nádherné, pro lidi je tam hokej největší zábava,“ ohlíží se za léty v Essenu a Oberhausenu.

Starala se o autisty

Je sociálně založená. Pracovala v dětském domově, kde se starala o autisty. Dálkově teď studuje sociální péči, ale práci po odchodu do Budějovic opustila. „Nejsem žádná puťka, ale rodina je všechno,“ vysvětluje.

Role starostlivé mámy jí sedí. Potvrdí to třeba ve chvíli, kdy se stočí řeč na relaxaci. „Buď odpočívám s dětmi, nebo vařím, uklízím a učím se. Nikdy si třeba neumím lehnout po obědě,“ popisuje. V kuchyni to má nelehké. Odjakživa sice ráda vařila, ale narazila prý na 'vybíravé chlapce'. Ti touží nejvíc po libovém masu. „Syn ho chce pořád. Manžel už teď sní,co uvařím,“ srovnává.

Když má manžel problém, vyslechne ho a poví mu svůj názor. Zajíc také rád hodnotí svého čtrnáctiletého syna Josefa, jenže ten nerad slyší kritiku. „Jinak když přijedou, najedí se, malá potřebuje tatínkovu pozornost, syn si dělá úkoly, takže to není tak, že se pořád řeší hokej,“ ujišťuje.

Právě sedmiletá dcera Ellen Josefa Zajíce nejlépe zklidní. Jakmile přijde domů, malá se na něho pověsí. „V ten moment zapomene na všechno. A také, když vidí syna, že se mu podařil zápas, tak je v sedmém nebi,“ poodhaluje Zajícová, jejíž nejstarší dcera Petra (23) rovněž propadla hokeji a pravidelně sleduje tabulky.

Tramping na Sázavě

Jako manažer prožívá podle své ženy Josef Zajíc zápasy mnohem víc, než když je sám hrával. Tehdy se také často pral, což mu asi schází. „Bylo fajn, že se na ledě vybil a doma byl v pohodě,“ směje se Petra Zajícová. „Občas by teď potřeboval vlítnout na led, aby se uklidnil,“ doplňuje s tím, že částečně pomáhá boxovací pytel, o který se otec dělí se synem.

Nikdy nelitovala, že žije s hokejistou. Sport ji baví a představa, že žije s někým, kdo jen sedí na gauči a sleduje televizi, se jí protiví. S úsměvem však podotýká, že času na sport moc není. „Cvičím v kuchyni,“ usmívá se a dodává, že ráda hraje tenis a jezdí na kole.

Člověk, který ji coby elegantní dámu potká, by asi nevěřil, že jako malá jezdila s tátou trampovat na Sázavu a má ráda country. Ale po chvíli rozhovoru, kdy mluví skromně a mile, to už tolik nepřekvapí.

Když má říct, co jí hokej přinesl, odpoví, že manžela. Hodně si ho váží. „Je pro mě člověkem, který ctí pravdu a poctivost,“ zdůrazňuje. Zároveň dobře ví, o co kvůli hokeji přišla. „Vzal nám víkendy. Když nehraje manžel, hraje syn, jsme pořád na zimáku, takže nám jako rodině chybí společné chvíle,“ uvědomuje si.

Přesto je hokeji oddaná. Miluje ho tak moc, že si ho i sama zahrála, a to proti synovi. „Když byl ve třetí třídě, hrály maminky proti dětem, ale já jsem takový bruslař, že jedu jedním směrem, a když jsem se měla otočit, musela jsem u mantinelu zastavit. Tenkrát vyhrály děti,“ rozesměje se.