Závodní auta na rallye pochopitelně zaburácí i na řadě silničních úseků na Českokrumlovsku. V obcích už se na rallye pilně připravují. Jako například v Malontech, kde bude nejvýraznější novinka, a to prodloužení vyhlášené RZ Malonty o jezdecky atraktivní úsek.

„Všechno si pochopitelně připravují především sami organizátoři," řekl ve středu místostarosta Malont Mojmír Vrzal. „My připravujeme plochy, které budou návštěvníci a účastníci rallye využívat a potřebovat. Takže jsme vysekali trávníky a posekali louku, která poslouží jako odstavné parkoviště v jižní části obce. Vše připravujeme i nadále, přestože nám počasí nepřeje. Z obce se už od pondělka zapojili někteří dobrovolníci, kteří stavějí kolem trati balíky slámy a dělají retardéry. My poskytujeme organizátorům plochy, a jak si na to na nich zařídí, už je jejich věc."

Malontská erzeta je oblíbená a na malonstké návsi se při závodu shromaďuje dav lidí, takže jich takových dva tři tisíce do Malont určitě zavítá. Z případných škod vedení obce obavy nemá. „Vždy k něčemu dojde," říká Mojmír Vrzal. „Třeba nám tu při závodech vzali kus zábradlí, nebo v Bělé sloupy u stříšky tamního kostelíka, ale to byly vždy drobnosti, které organizátoři, jež jsou velmi vstřícní, po závodě dali do pořádku. Zrovna dnes tu byl na jednání pan Mach z realizačního týmu, který nás nabádal, abychom co nejdříve po závodech zjistili případné závady." V nedaleké Pohorské Vsi se na rallye nechystají tak intenzivně. „U nás už je pouze start, jednak kvůli obavám z bezpečnosti a v osadě Lužnici si to jeden občan velmi nepřál, proto se od nás už 3. rokem jenom startuje a závod odtud míří do Malont," konstatoval starosta Jiří Křiklava.

Přes Kaplici rallye nepovede, přesto se jí bude dotýkat. Jednak uzavírkou místní komunikace a parkoviště u Ševčíků. „Závod se pojede v okolí Kaplice, takže město se stane tranzitní trasou, kdy veškerá doprava pojede přes Kaplici," řekl starosta Kaplice Pavel Talíř. Na větší provoz se proto připravuje jak městská, tak státní policie. „Vše se bude řídit bezpečnostním plánem policie," doplnil starosta. „Neměly by ale nastat žádné problémy, vždyť se tu rallye nekoná poprvé."

O spektakulární vyvrcholení dvoudenního zápolení se postarají sobotní testy vedoucí po lipenských sjezdovkách, kam zamíří také tisícovky lidí. „Plochy na parkování budou připravené jako každý rok, včetně parkování nahoře okolo hřiště," ujistil místostarosta Pavel Macák. „Rallye u nás pochopitelně vítáme. Jednak to bereme především jako akci pro naše lidi a je to dobré zviditelnění obce."

Rallye se rovněž přežene přes vysoko položenou obec Malšín. „Máme posekáno, uklizeno, aby se tu návštěvníkům líbilo," přitakala s úsměvem hospodářka Obecního úřadu v Malšíně Marie Korandová. „Jenom se tentokrát chystá opatření na ochranu hřbitovní zdi. Loni na ni sedali diváci a poničili ji."

Veškeré zázemí soutěži opět poskytne Výstaviště České Budějovice a vítězové budou slavnostně vyhlášeni na cílové rampě v Českém Krumlově.