Hora Kleť, keltské oppidum v Třísově a zřícenina hradu Dívčí kámen. To jsou minimálně tři místa, jež by měl navštívit každý turista, kterého kroky dovedou do Holubova.

„Například oppidum láká každoročně mnoho návštěvníků, čehož je důkazem věčně plné parkoviště v Třísově. Auta stojí i různě okolo. Lidé si zároveň prohlédnou také Dívčí kámen, takže tu mají dostatečné vyžití,“ řekl holubovský starosta Jaroslav Franěk. „Třísov je pro nás velice důležité místo.“

Vysokou návštěvností se může pochlubit i Kleť. Hlavně v létě jede lanovka, kterou obec Holubov spravuje, takřka nonstop. „Lanovka nejdříve prodělávala, ale dneska už si na sebe naštěstí vydělá,“ zmínil Franěk.

Práci lidé mají

Holubov se může pochlubit jednou z nejmenších nezaměstnaností na Českokrumlovsku. Momentálně je na necelých sedmi procentech. „Velice pozitivní zprávou je, že by měly v Grafobalu Artypa, což je firma, která tu sídlí, přibýt další nové pracovní pozice,“ dodal Franěk.

Investiční akce

Podle starosty Jaroslava Fraňka Holubov momentálně žádné výraznější investiční akce neplánuje. Důvodem jsou finance. Samotných vizí, co v obci udělat, je ale dost.

„Hodně práce by se dalo nasměrovat na rozšiřování vodovodů či kanalizací. Určitě bychom také chtěli nějak výrazněji opravit komunikace. Některé, hlavně prašné cesty, nám poničila v minulém roce velká voda. Jenomže chybí peníze,“ řekl starosta.

I tak se v minulém roce podařilo investovat například do školní kuchyně, která si vyžádala opravy podle evropských norem. Na celkové rekonstrukci by zastupitelé rádi pokračovali i letos. „Už jsme požádali o dotaci. Potřebovali bychom hlavně vyměnit sporák. Ten dosavadní je východoněmecký už z roku 1975, takže je jasné, že není zcela ideální.“

Letos na Petrově hůrce mezi Holubovem a Krásetínem vyroste zcela nová kaple. Ta však nebude zaplacená z obecního rozpočtu, nýbrž z veřejné sbírky a sponzorských darů. „Nikdy jsme tu kapli neměli, což je dost zvláštní. Od 15. ledna byla vyhlášena sbírka, takže stavbu může kdokoliv podpořit. Základní kámen požehnal dokonce papež Benedikt XVI.,“ řekl Franěk.

Výraznějším projektem z minulých let byla také rekonstrukce kulturního domu, do kterého se na konci roku 2008 přestěhoval i obecní úřad, aby uvolnil místo přeplněné mateřince. V nových prostorách bylo otevřeno také informační centrum.

Části Holubova: Holubov (první zmínka v roce 1379), Krasetín (první zmínka v roce 1372), Třísov (první zmínka v roce 1379)

Šikovní hasiči

V Holubově funguje několik spolků, například Holoubek. V osadách nechybí ani sbory dobrovolných hasičů, přičemž zásahovou jednotkou disponuje Holubov. „Holubovští jsou perfektně vybavení, takže jsou povoláváni i mimo obec. Nedávno hasili například pilu v Brloze,“ řekl Franěk.

Celoročně míří na Kleť tisíce turistů

1084 metrů vysoká hora Kleť je turisticky stále velice navštěvovaným místem. V tamní Horské chatě se mohou na vrcholu sezony pochlubit i návštěvností 3500 tisíce lidí za den.

„Největší zápřah máme v létě. I v září k nám ale přichází spousta lidí. Vysokoškoláci si totiž ještě užívají prázdniny,“ řekl odpovědný vedoucí Daniel Kalousek.

Odpočinek nepřichází ale ani v zimních měsících. Hlavně v závěru roku a začátkem nového je na Kleti poměrně rušno. „Každý rok děláme s kamarády silvestrovský výšlap na Kleť. Je to fajn,“ usmála se například turistka Ivana Kollerová z Českých Budějovic.

Lanovku na Kleť provozuje Holubov. Podle starosty obce Jaroslava Fraňka byl minulý rok na turisty bohatý. „Sezona se povedla, i když nebylo počasí občas úplně nejideálnější,“ řekl Franěk. Lanovka nachází využití hlavně v létě.

„Na jaře a na podzim mají lidé chuť se procházet, takže lanovku nevyužívají. Největší zájem je hlavně v červnu, červenci a srpnu. Když se sejde hodně lidí, tak jezdíme i mimo jízdní řády,“ řekl starosta.

Na vrcholku hory sídlí mimo jiné známá hvězdárna. Observatoř Kleť, která začala být budována v roce 1957, se může podle astronoma Miloše Tichého pochlubit hned několika unikáty.

„Teleskop Klenot Observatoře Kleť je největším evropským dalekohledem určeným speciálně na výzkum planetek a komet. Nad to máme na Kleti nejlepší počasí v celé střední Evropě,“ uvedl Tichý.

Nové infocentrum bude fungovat hlavně v letní sezoně

Nové infocentrum bylo na konci minulého roku otevřeno v objektu holubovského kulturního domu. Obec ho zrealizovala dohromady se Správou CHKO Blanský les.

„O infocentrum v Holubově jsme usilovali se starostou obce spoustu let,“ řekl vedoucí Správy CHKO Jan Flašar. „Původně jsme zamýšleli postavit samostatné informační středisko, jenomže jsme neměli dostatečné finanční prostředky.“

Vhodné prostory se nakonec naskytly v objektu kulturního domu, kde nyní sídlí i obecní úřad.

Provoz informačního centra je pouze sezónní. „Celoroční provoz nemá cenu. Kvůli tomu nemůžeme v infocentru ani nabídnout pracovní pozici. Obsluha tedy bude brigádní. Kdo ale bude mít mimo sezónu zájem, může se stavit na obecním úřadě a my mu prostory otevřeme,“ řekl starosta Holubova Jaroslav Franěk. „To platí samozřejmě i pro různé školní výlety a podobně.“

Obec dává společně se Správou CHKO dohromady i cyklus přednášek, které se konají přímo v informačním centru nebo i v sále kulturního domu.

„Jedná se o zajímavé přednášky, které mnoha lidem přiblíží prostředí, ve kterém žijí,“ řekl Franěk. Ondřej Chvojka z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích například ve čtvrtek povídal o keltském oppidu v Třísově.