Setkal se s velkým zájmem lidí, i když počasí výletům a procházkám nepřálo. Organizátoři, Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les spolu s obcí, proto trh přestěhovali pod střechu, čili do sálu obecního domu. Jednalo se o první Trh lokálních produktů Blanského lesa.

„Chtěli jsme uspořádat akci, na níž by se mohli představit výrobci, kteří u nás v CHKO Blanský les působí," vysvětlila za správu botanička Tereza Rejnková. „A protože měli atraktivní zboží i jiní, pozvali jsme také některé vystavovatele, kteří žijí mimo Blanský les."

Jak jste na tento nápad přišli?
Akci jsme uspořádali u příležitosti Evropského dne chráněných území, který je 24. května. Během něho se organizují různé akce pro veřejnost, jež by měly zpopularizovat ochranu přírody po celé Evropě. My jsme každoročně pořádali exkurze pro veřejnost a podobně, ale neměly až takový ohlas, protože na exkurzi vždy přijde jenom několik výletníků a turistů. Tak se zrodil nápad uspořádat místní trh. Bylo to zadání z evropského ústředí Europarku, který sdružuje evropská chráněná území. Letošní motto znělo: Žijeme tu spolu. Šlo o to, prosadit myšlenku, že i v CHKO mohou zájemci podnikat, tvořit a podobně.

Kdo z chráněné krajinné oblasti se tedy v Holubově představil?
Z Českého Krumlova Václav a Irena Kalkušovi, jejichž podnikání nese název Karamelový sen. Vyrábějí český tekutý karamel. Z Nové Vsi přijela Lenka Gonzálesová s keramikou, dále František Teryngel, kovář z Chlumu. Předváděl kovářské řemeslo, takže si kdokoliv mohl vykovat svůj hřebík. Také jsem toho využila (smích).
Své vyhlášené staročeské placky pekl Milan Kukla ze Štěkře. Přijela i Božena Kolářová z Jankova, která tvoří výborné, krásně malované perníčky všech možných tvarů a zdobení. Mýdla vlastní výroby přivezla Michala Chromá z Habří, Hanka Litvanová z Křemže zase zhotovuje fimošperky netradičním způsobem – a měl úspěch. A Libor Lev z farmy u Brloha přivezl potravinářské výrobky, jako maso, klobásy, sirupy, sušené ovoce, marmelády a jiné. Jiřina Halmlová z Křemže vyrábí papírové zápisníčky a látkové i papírové krabičky a Vendula Bílková Ovečky z Chlumečka, dělá je z plsti z ovčí vlny. Vytvořila v Holubově dílnu, kde si všichni mohli něco zkusit uplstit.

Co pozoruhodného ukázali návštěvníkům vystavovatelé z míst mimo Blanský les?
Byly to Vlaďka Dubská s vinutými perlemi – skleněnými korálky a Pavel Sarauer z Horní Plané. Předváděl výrobu šumavské štípané holubičky. To se nám moc líbilo, že ukazuje výrobu holubiček v Holubově a byla to moc atraktivní a zajímavá podívaná.

Naznačila jste, že to byl první ročník. To skrývá naději, že se tato akce bude opakovat?
Bohužel nám nepřálo počasí, přesto přišlo tak kolem 250 lidí. Na to, že to byl první ročník, to byla úspěšná akce. Máme spolu s obcí proto v úmyslu v tom pokračovat a udělat z trhu každoroční tradici. A patrně opět v neděli, neboť vystavovatelům i návštěvníkům to vyhovuje. Navíc Den evropských parků byl právě v neděli.

V takovém počasí se asi plánovaná exkurze do třísovského keltského oppida nekonala?
Exkurze s Jiřím Havlicem z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích se uskutečnila, ale vydalo se na ni asi jenom patnáct lidí,což dozajista způsobilo počasí. Pan Havlica je skvělý odborník a má o Keltech detailní informace o jejich životě, jak se tu usídlovali, jak přicházely a odcházely různé keltské kmeny. To dvouhodinové vyprávění si účastníci velmi chválili. Byli nadšeni, co všechno se dozvěděli.

Více ve středečním Českokrumlovském deníku.