Pašije se v Hořicích hrály ve dvou červnových termínech a vidělo je dohromady více než 800 lidí. K vysoké návštěvnosti pomohla podle principálu ochotnického souboru i propagace z loňského roku, kdy Hořice hostily kongres Europassion 2023 a sjeli se tam zástupci patnácti států celé Evropy. „Účast byla největší od premiéry v roce 1993. Letošní rok byl pro pašije výjimečný. Začátek pašijových her byl podpořen účastí Schwarzenberské gardy a jejích trubačů, kteří troubí znělku, jež zněla v roce 1893 v původním divadle,“ uvádí Miroslav Kutlák, principál souboru, který v představení hraje roli Jidáše. Společně s ním se Pašijí zúčastnilo více než padesát herců, kulisáků a dalších, kteří pomáhali s přípravou.

Pašijové hry, tedy divadelní inscenace, jejíž součástí je i ukřižování Ježíše Krista, mají v Hořicích na Šumavě tradici od roku 1816. Během 20. století došlo vlivem fašistické a komunistické diktatury ke dvěma vynuceným pauzám. Znovuobnovené byly až v roce 1993. Pašije se hrají jen ve dvou dalších místech v České republice – v České Lípě a Žďáru nad Sázavou. Hořice na Šumavě jsou s tradicí pašijových her bytostně propojené. Celosvětovou zajímavostí je i to, že o pašijových hrách tu byl natočený nejstarší film ve střední Evropě.

Hořické kulturní léto pokračuje

Hořice nyní čeká Hořické kulturní léto, které letos slaví 25. ročník, a to jsou koncerty, divadla, zábava a různé talk show. Z Hořic se tak za uplynulé čtvrt století stalo jedno z významných letních kulturních center v regionu. Na programu jsou opět slavná jména, například Anna K., Adam Ďurica, Doga či Vilém Čok. „Těší nás, že fanoušci živé kultury mají Hořice na Šumavě rádi. Že si užívají jedinečnou atmosféru našeho amfiteátru a rozmanitý program, kterým se snažíme potěšit co nejširší skupinu lidí,“ svěřil se starosta Hořic na Šumavě Martin Madej.

close info Zdroj: Se svolením ČRo zoom_in

Ve čtvrtek 20.června se v místním amfiteátru bude konat talk show Českého rozhlasu zvaná Rozhlas jede za Vámi. Moderátor Aleš Cibulka přivítá generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, spisovatelku a scénáristku Halinu Pawlowskou a frontmana kapely Chinaski Michala Malátného. Vstupenky koupíte ZDE.

| Video: Youtube