„Aktuálně netrpělivě čekáme na schválení a zápis do Národního Seznamu kulturního dědictví tradiční lidové kultury,“ uvádí předseda Společnosti pro zachování Hořických pašijových her Miroslav Kutlák. To se má dle jeho slov uskutečnit na konci června 2024, kdy zasedne příslušná komise na Ministerstvu kultury ČR. Následně bude proces pokračovat snahou o zápis Hořických pašijových her do seznamu světového dědictví UNESCO.

Hořické pašijové hry letos diváci uvidí ve dvou červnových termínech, 8. června od 20.30 a 15. června od 16.30. Vstupenky koupíte ZDE

Zdroj: Youtube

Pozitivně by mohl zapůsobit i objev historicky první partitury k šumavským Hořickým pašijovým hrám z roku 1935. „Partitura málem skončila na smetišti. Díky jednomu z místních obyvatel, který dílo v 50. letech minulého století odnesl ze sběrného dvora domů, k tomu naštěstí nedošlo. Jeho rodina teď cenný hudební materiál věnovala Společnosti pro zachování Hořických pašijových her. K vidění bude od léta ve zdejším muzeu,“ uvádí Pavel Pechoušek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o propagaci území sahajícího od Stožce po Rožmberk.

Historický skvost z roku 1935 se skrývá ve starých černých deskách. „Je to celkem devatenáct partů pro třináct nástrojů, nechybí ani partitura,“ uvádí Miroslav Kutlák. Vše je psáno německy, jako autor je uveden Ludvík Schmidt. „Tento skladatel a dirigent byl v roce 1933 pověřen novým zpracováním sborových a hudebních doprovodů Hořických pašijových her. Z historických pramenů víme, že podle těchto partů hráli členové českobudějovického česko-německého symfonického orchestru,“ doplňuje Miroslav Kutlák.

Podle něj bude letošní výprava k pašijovým hrám skromnější než ta loňská, kdy si v Hořicích připomínali 30. výročí od znovuobnovené premiéry spektáklu. „Loni jsme například do představení zařadili zvířata, oslíky, ovečku. Letos s ohledem na náklady ponecháme pouze ovečku, kterou najde jako ztracenou syn pastýře,“ uvádí předseda Společnosti pro zachování Hořických pašijových her.

Letní plovárna ve Větřní.
Plovárna Větřní, to je program na celé léto. Podívejte se

Stejně jako loni se ale na scéně objeví téměř šedesátka herců. Premiéru bude mít Pavel Vysušil, nový ochotník v roli Ježíše z Nazaretu. A vzhledem k tomu, že se Miroslav Kutlák účastní 8. června, kdy se v hořickém amfiteátru hraje první pašijové představení, kongresu Europassion 2024 v Rumunsku, zahraje jeho roli Jidáše Jakub Baran. Ten zde také funguje jako režijní dohled a zároveň je dlouholetým hercem, jenž hrál řadu let roli Jana vypravěče.

Loni se Europassion konal právě v Hořicích. Zúčastnily se ho stovky příznivců pašijových her z 15 evropských zemí. Na akci se setkali zástupci měst a obcí z celého kontinentu, kde se udržuje tradice inscenací pašijových her. Tehdy byla v hořickém amfiteátru obnovena křížová cesta, která je nyní pro návštěvníky Hořic velkým turistickým tahákem.