Příjemný dárek pro své občany si letos připravilo vedení obce Hořice na Šumavě. Místní lidé budou moci vyrazit na kulturní akce, které obec pořádá, za poloviční cenu. Cílem je vytáhnout za kulturou co nejvíce Hořických a zároveň jim dát vstup za symbolickou cenu.

„Myslím, že si to lidé zaslouží za placení daní. Dokonce jsem navrhoval, aby měli naši občané vstup zdarma. To mi ale neprošlo. I tak ale považuji 50 procent za slušnou úlevu,“ řekl starosta Hořic na Šumavě Martin Madej.

„Je to určitě sympatický krok. Zaplatit dnes vstup za celou rodinu není nic levného. Takhle se akce stanou přístupnějšími. Jde ještě ale o to, jaká bude nabídka,“ podotkl jeden z místních postarších občanů, který ale odmítl prozradit své jméno. Hořické vedení je kultuře nakloněné, takže se dá počítat, že i letos bude nabídka Hořického kulturního léta bohatá. „Opět pozveme pro děti Michala Nesvatbu. Je to totiž jediné vystoupení, které se vždycky zaplatí. Jinak vše dotujeme. Bez kultury to ale nejde,“ řekl Madej. Na programu bude standardně i divadelní vystoupení místního souboru nebo třeba rockový festiválek. Hořičtí zůstávají nohama na zemi, takže si nedělají iluze, že má cenu pozvat umělce hvězdných jmen. „Pohybujeme se na 20 až 60 tisících korun na akci. Nevyplatí se nám zvát větší kapely, protože nepřijde dostatek návštěvníků. Uvítali bychom Františka Ringo Čecha, který tu před časem slavil úspěch. Jenomže i ten by byl pro nás rizikem,“ míní hořický starosta.