Důstojnějšího zázemí se dočkají herci Hořických pašijových her. Stejně tak bude návštěva amfiteátru příjemnější i pro diváky, kteří chtějí posedět u tamního občerstvení. Obec chce tento prostor zastřešit, aby dobrý dojem ze hry nekazil déšť.

„Šatny umělců slouží spíše jako skladiště, což samozřejmě není příliš vhodné. Takže je hodláme upravit,“ řekl starosta Hořic na Šumavě Martin Madej. „Stejně tak vyřešíme občerstvení. Pódium i hlediště je zastřešené, jenomže když si člověk chce zajít třeba pro pití, tak v případě deště zmokne. Tomu zamezíme.“

Předseda Hořických pašijových her Miroslav Kutlák zmínil, že herci mají většinou na počasí smůlu. „Opravdu nám nepřeje. Chceme docílit toho, aby se divák v areálu zdržel i po představení. Samotné občerstvení je zastřešené, ale posezení už nikoliv. Až se to vyřeší, bude areál zase o něco přitažlivější,“ řekl Kutlák. „Chceme, aby areál nabyl na zajímavosti a hodnotě pro diváka,“ dodal.

Cílem zároveň je, aby hořický amfiteátr našel uplatnění i pro jiné akce. „Například pro kulturní léto, které pořádá obec. Nechceme, aby byl jen pro pašije,“ upozornil Kutlák.

Pro letošní rok mají hořičtí ochotníci připravenou zajímavou novinku. Představí svoji hru školákům, hlavně tedy gymnazistům nebo vysokoškolákům.
„V některých školách jsou hodiny teologie, takže by pro ně mohlo být naše vystoupení zajímavé. Akce je naplánovaná zhruba na konec května. Zájem o ní je,“ řekl Kutlák.

Celé to má jen jeden háček. Školy potřebují, aby se představení konalo v týdnu, což může být pro některé ochotníky problém.

„Zjistím, jestli budou herci ochotni si vzít dovolenou. Pak také bude složité skloubit všechny školy do jednoho termínu. Někomu se to hodí v pondělí, jinému zase v pátek. Uvidíme, jak to dopadne. Akce je zatím v zárodku. Doufám ale, že se nám podaří,“ zmínil Kutlák. „Chceme nabídnout více, než ostatní soubory, protože žádáme o granty. Když se chce člověk lišit, musí rozšířit nabídku. My ji rozšiřujeme do vzdělávacího programu.“

23. dubna zahrají hořičtí ochotníci i v Českém Krumlově v klášterní zahradě.