„Pro nás je podpora cestovního ruchu důležitá především kvůli zvyšování zaměstnanosti," řekl při středečním slavnostním otevření cyklostezky za zhruba patnáct milionů korun starosta Horní Plané Jiří Hůlka. „Cyklostezky jsou projektem, který dokáže prodloužit sezonu, jež je tak krátká. Celý projekt jsme připravovali šest let. Opravdu slyšíte dobře, šest let, protože připravovat projekt ve zvláště chráněných územích je poměrně složité. Proto děkuji Správám CHKO 
a Národního parku Šumava, které nám vyšly vstříc, pragmaticky přistoupily k řešení problémů a pustily nás do míst, kudy stezka vede."

Novou cyklostezku totiž ve skutečnosti tvoří cyklostezky dvě, stavěné ve dvou etapách.

První etapa vede po levém břehu Lipna po trase Bělá – Horní Planá – Jenišov. Nastoupit se na ni dá třeba u autokempu U pláže, kde se napojuje na již existující cyklostezku, a vede zčásti po břehu jezera pod nádražím a dál podél železniční trati. Měří 2,5 kilometru a je nesmírně důležitá hlavně kvůli bezpečnosti turistů.  Díky tomuto úseku se totiž vyhnou jízdě po silně frekventované silnici z Horní Plané na Pernek, kde to bylo pro cyklisty velice nebezpečné a již tam zahynuli tři lidé.

Druhá etapa vede z Pihlova  kolem železniční tratě do Hor pod Pernekem. Tam se napojuje na páteřní cyklostezku do  Nové Pece. Vznikla tak i zajímavá vycházková trasa. Obě stezky mají v součtu 5,5 kilometru.
 
Trasa je čtyři metry široká s pěkně rovným povrchem, takže se na ni mohou těšit i in-line bruslaři. 

Novou stezku už si několikrát projely nadšené a nezdolné cyklistky Jana Knitlová a Marie Soukupová z Horní Plané, kterým je každé kolem sedmdesáti let a na kole jezdí od Nového roku až do konce prosince.   „My jsme tady nejstarší a nejbláznivější cyklistky," smály se obě a ani od včerejší jízdy je neodradil sníh na stezce. „Stezka je krásná, nemá chybu, moc jsme se na ni tešily. Také jsme předtím musely jezdit po silnici a to byla opravdu hrůza.  Jezdí tam kamiony, auta s kládami, které s člověkem na kole vždycky pořádně zamávaly, když projely kolem. Tahle stezka je perfektní," pochvalovaly si ženy, které za rok na kole udělají 5000 kilometrů.

„Já jsem také vášnivý cyklista a in-line bruslař," řekl Martin Řezáč, ředitel Destinačního managementu společnosti Lipensko. „Pro region Lipensko je nesmírně důležité, že taková krásná cyklostezka vznikla tady v horní části Lipenska, které dlouhodobě trpí menší návštěvností, protože hlavní turistické trasy jsou v dolní části. Výsledkem je, že o hlavní sezoně máme dolní stezky přeplněné, což je místy až nebezpečné a díky této bezpečné cyklostezce můžeme odtížit té dolní části a nabídnout turistům něco nového."

Starosta rovněž ujistil, že až napadne dostatek sněhu, najdou tady novou trasu se stopou také běžkaři na lyžích.