Medikamenty byly pro místní totiž špatně dostupné. Původní hornoplánská lékárna zanikla s příchodem Nového roku poté, co se její provozovatelka rozhodla změnit provozovnu na přírodní apatyku.

Město se snažilo zajistit dovoz léků prostřednictvím objednávek a návštěv farmaceuta, to se ale ukázalo 
z hlediska legislativy jako nepřípustné řešení. Soused sousedovi léky přivézt může, ale stejná činnost farmaceuta je oficiální službou, která se řídí jinými pravidly.

„Výdejna bude v budově zdravotního střediska na náměstí. Projekt jsme konzultovali se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Rekonstrukce by měla být hotová do konce března, kdy bychom provedli rekolaudaci," vysvětluje starosta.

Otevření výdejny ale bude záviset i na dalších faktorech.
„Oficiálně jsme zatím nejednali," řekl vedoucí lékárník z lékárny českokrumlovské nemocnice Jaroslav Prokopius. „Budeme-li provozovatelem výdejny v Horní Plané, budeme muset po kolaudaci požádat krajský úřad o změnu registrace a Státní ústav pro kontrolu léků o povolení provozu," vypočítává další nutné kroky k zahájení prodeje. Zmíněné náležitosti odhaduje v řádu měsíců.

Lékárna českokrumlovské nemocnice provozuje výdejny již v Kaplici a ve Frymburku, kde její provoz dotuje městys ze svého rozpočtu.