„Pokud půjde všechno hladce, předpokládaný termín obnovení provozu hornoplánského převozu je naplánovaný na úterní odpoledne,“ slibuje Petr Tahotný z městského úřadu. Řidičům se tak cesta zkrátí o více než dvacet kilometrů.

Podvozek, na kterém převoz zatím ještě stojí na břehu, z Horní Plané zamíří do Frymburka. Tam zatím pěší a cyklisty převáží malá převozní loď Marta. Docela dost jich jezdilo v sobotu, kdy počasí sportovcům přálo. Cyklisti, poctivě vybaveni rouškami, vyrazili na stezku mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem. Nebylo jich mnoho, oproti minulým sezónám se dali na prstech počítat, i tak se jich u frymburského převozu v 15 hodin sešlo kolem deseti, aby se nechali dopravit na druhý břeh.

Za kormidlem lodi Marta stál Antonín Labaj, který ve Frymburku převoz provozuje. Přiblížil, kdy se přes Lipno svezou i řidiči s auty na velké převozní lodi Hraničář, která zatím stojí na špalcích nahoře nad příjezdovou cestou. „Čekáme, až dostaneme podvozky z Horní Plané. Pak na ně musíme dostat převoz a spustíme ho k vodě, kde ho zkompletujme.“

Loď prošla rekonstrukcí, má nové nájezdy a také další součásti. „Pokud všechno dobře půjde, do víkendu bychom mohli být v provozu, pokud ne, tak začneme jezdit až po víkendu,“ dodal kapitán.

Zatím ve Frymburku jezdí loď Marta pro pěší a cyklisty od 9 do 17 hodin vždy v celou z Frymburka. V Horní Plané se bude jezdit od úterního odpoledne, od středy pak v 6.25, v 7 hodin a dále od 7.30 vždy v půl do 19.30. Z Bližší Lhoty vždy o pět minut později.